Září 2014

Den 6 - Horor, který mě nejvíc vyděsil

25. září 2014 v 12:30 | Luci Lestrange

Čtvrtý Druh (The Fouth Kind)

Thriller / Horor / Sci-Fi / Mysteriózní
USA, 2009, 98 min
Režie: Olatunde Osunsanmi

Dnes mám vybrat hororový film, který mě nejvíc vyděsil. U hororů jsem se bála jen ze začátku, když jsem na ně začínala koukat. Jeden čas jsme pak na horory se sestrou koukaly téměř každý den, takže jsem si postupem času zvykla na všechno a už nebylo nic nového, co by mě mohlo vyděsit.
Už jsem tu kdysi zmiňovala, že mám slabost pro filmy o mimozemšťanech. Obecně mě tohle téma od dětství zajímá. Takže když v roce 2009 vyšel nový horor s tímhle zaměřením, okamžitě jsem ho musela vidět. Vlastně jsem ani netušila, že bych se u něj mohla bát. Opak byl pravdou. Koukala jsem na něj se sestrou a kamarádkou u ní doma. Tehdy jsme si ještě myslely, že je to podle skutečné události (jelikož tak byl i prezentován, viz. obálka), a že videozáznamy použité ve filmu jsou pravé. Kdo viděl, tak asi ví, o čem mluvím. Film je prokládán rozhovorem s paní, které se tohle celé mělo údajně přihodit, a skutečnými nahrávkami. Samozřejmě to byl jeden velký podvod, který časem praskl. Ta skvěle nalíčená a zdrcená paní je doopravdy modelka a nikde se žádná podobná událost nestala. Když na to ale koukáte s tím pocitem, že je to opravdu skutečné, nejspíš to na vás i trochu jinak působí.
Vlastně ani neumím vysvětlit, co mě na tom vyděsilo nejvíc. Některé videozáznamy působily opravdu ošklivě a údajný hlas mimozemšťanů taky zrovna mým uším nelahodil. Celá atmosféra mi přišla podivná a vůbec na mě dobře nepůsobila. Film mě ale upřímně bavil a zajímal, ten strach přišel až po zhlédnutí, kdy mi došlo, že to na mou psychiku zapůsobilo fakt šeredně. A nebyla jsem sama, na mou kamarádku působil úplně stejně. Večer jsme se šly ještě projít a nakonec si sednout k ohni, kde nás později vyděsil kamarádčin bratr se svým kamarádem. Ono když shlédnete film o mimozemšťanech, který vás k smrti vyděsí, a vzápětí ve tmě vidíte dvě pomalu se blížící siluety, tak to není zrovna pěkný pocit. Škoda zmiňovat, že jsem pak v noci nemohla ani spát. Ale PROČ?! Těžko říct. Já vážně nevím, proč mě ten film tak moc vyděsil, těžko se to popisuje. Nejhorší bylo, že jsem se pak v noci bála snad ještě měsíc po tom. Časem to odeznělo a asi za 4 roky jsem překonala strach a podívala se na něj znovu, s jinou kamarádkou. Některé scény mi přišly pořád stejně hnusné, ale ten obrovský strach už odešel do neznáma - díkybohu.

Den 5 - Oblíbený hororový remake

19. září 2014 v 13:35 | Luci Lestrange

Carrie

Drama / Horor
USA, 2013
Režie: Kimberly Peirce

Upřímně nepatřím k těm lidem, které baví remake starých filmů. Obzvláštně u hororů se tomu vyhýbám, jelikož je to ve většině případech buď naprosto zbytečné, anebo hůř - zkažené. Možná jsem jich neviděla zase tolik, ale jakožto fanoušek starých filmů se dá tenhle názor asi dost dobře pochopit. Miluji horory z osmdesátých let, mají pro mě nádhernou atmosféru, takže si umíte představit, s jakým odporem jsem sledovala Noční můru v Elm Street z roku 2010. Hnus. Další remake, který mi utkvěl v paměti, je například The Omen (v českém překladu Přichází Satan!), původně z roku 1976, který byl přetočený v roce 2006. Tenhle byl právě z té skupiny naprosto zbytečných. Ale na jednu stranu - pokud nová verze filmu bude povedená, tak proč ne? Vlastně nejsem proti, jelikož naprosto chápu, že ne každého baví starší filmy. Ale jakmile mi někdo zničí něco, co mám ráda, tak se za to prostě rvu. A konečně se dostáváme do jádra článku! Vážně jsem do poslední chvíle nevěděla, jaký film vybrat. Chvíli mě napadl americký Kruh, který mám vážně ráda, ale původní japonskou verzi jsem neviděla, takže bych neměla s čím porovnávat, což já dělám hrozně ráda. Takže jsem nakonec vybrala Carrie z roku 2013. Světě div se, mně se tenhle film vážně líbil. A jak jsem si tak všimla, asi jsem jedna z mála, protože jsem na něj slyšela jen samé pomluvy. Ale proč? Já jsem pes, pokud jde o nepovedené remaky, což jste už asi pochopili z prvních řádcích článků, ale zrovna Carrie na tom vážně špatně nebyla. Knihu od Kinga jsem tedy bohužel nečetla, ale filmovou verzi z roku 1976 jsem viděla. A možná, že se knize podobala víc, než tahle nová (to bohužel posoudit nemohu), ale tahle měla větší šťávu. Nemůžu porovnávat efekty a kameru, to by bylo vzhledem k době trochu nefér, ale děj jako takový byl podle mého názoru zpracovaný velmi dobře. Jediné, co se mi vážně nelíbilo, bylo pár přehnaností ve finále (a jsem taková detailistka, že si neodpustím nezmínit ani tu nevkusnou červenou čočku v oku Carrie), ale to se dá filmu odpustit. Chloë Moretz mi možná na hlavní roli přišla až moc jako velká kočka, ale proti hereckým výkonům jako takovým nemám taky sebemenší slovo - spíše naopak. Obzvlášť Julianne Moore se mi v roli fanatické matky líbila tisíckrát víc, než herečka v původní verzi. Se svou rolí se poprala na jedničku a občas z ní šel vážně strach. S radostí vystoupím ze stáda, které má tenhle film za propadák, jelikož mě opravdu bavil - od začátku do konce.

PS - a abych taky řekla něco negativního, vážně se mi nelíbí filmová obálka - ani jedna. Grafici si mohli víc pohrát.

Den 4 - Horor, o kterém jsem si myslela, že se mi bude líbit, ale nelíbil

14. září 2014 v 12:00 | Luci Lestrange

Skinwalker Ranch

Horor / Sci-Fi
USA, 2013
Režie: Devin McGinn

Konečně další horor o mimozemšťanech! Byla jsem nadšená, když jsem se dozvěděla, že je tu nějaká mimozemská novinka. Found footage bývají často nepovedené, ale stejně jsem tomu dala šanci. Vlastně jsem se na ten film hrozně těšila. A na začátku jsem byla tak nadšená! Vypadalo to jako ufo horor přesně podle mých představ. Žádné přehnanosti, jen mrazivé náznaky, skvělá tajemná atmosféra - prostě paráda. Hm, jenže ta paráda ovšem netrvala dlouho. V průběhu filmu se mi hlavou honily samé otázky typu "Proč to kazí tímhle? Co to má být? Bože, proč? Co to sakra je?" ale stále jsem tak nějak doufala, že se to ještě spraví. No, v jednom momentu mi došlo, že šance zmizela a tenhle film se k lepšímu neobrátí - naopak. Bylo to horší a horší a horší a... Bože! Došly mi slova, vážně. Film začal tak pěkně, měl velký potenciál k tomu, aby se vážně povedl, ale režisér si zřejmě děj vymýšlel v průběhu natáčení, anebo byl na drogách, jelikož tohle byla vážně sračka blbost. Čekáme mimozemšťany, nějakou tu komunikaci, setkání, možná únos! Ruční kamera by tomu dodala tu správnou realistickou atmosféru. Ale nakonec tam pobíhá něco zmutovaného a chlupatého.. Možná čupakabra, nebo snad Yetti? Ne, tohle fakt ne. Je to jak pět filmů v jednom. Vážně jsem se chvílema styděla, že na to koukám, protože něco tak nesmyslného jsem dlouho neviděla. Tenhle film mě zklamal na plné čáře.

Den 3 - Oblíbený found footage

12. září 2014 v 13:00 | Luci Lestrange

REC

Horor / Thriller
Španělsko, 2007, 78 min
Režie: Jaume Balagueró, Paco Plaza

Tentokrát je mým úkolem vybrat oblíbený found footage. Hrozně dlouho jsem přemýšlela a nemohla na nic přijít, vážně už jsem si myslela, že snad žádný oblíbený horor z tohoto podžánru nemám. A pak mi jeden naskočil. Jasně že REC! Jak jsem na něj mohla zapomenout? Tenhle film je už z roku 2007 a je mezi lidmi hodně známý, ale já jsem ho poprvé viděla až v lednu letošního roku. Bylo to brzy ráno na praxích na základní škole, když byla ještě tma a nikde ani noha, takže atmosféra byla perfektní. Zombie horory mám ráda, ale nevyhledávám je, pokud se chci bát. V takových případech dám rozhodně přednost duchařským hororům, protože zombíci nejsou něco, co by mě dokázalo vyděsit. No, upřímně, při sledování některých scén z REC jsem měla slušnou husí kůži. Myslím, že REC by se mohl zamlouvat i těm, kteří nemají rádi found footage kvůli kameře (jelikož při sledování budete tak zažraní, že vám nějaká ruční kamera bude šumák), a dokonce i těm, kteří nesnáší zombíky a další monstra ve filmech. Ta atmosféra vás prostě vtáhne a zbytek neřešíte. A jestli se v některých scénách nebudete nervózně kousat do rtu, tak je to vážně zázrak. V rámci žánru je tenhle horor fakt hodně kvalitní kousek a měl by ho vidět každý příznivce hororů, protože těch 78 minut za to vážně stojí.

Kresba - Gizmo (tablet)

9. září 2014 v 18:45 | Luci Lestrange |  Kresby, grafika a jiná tvorba
Nějak mě to čmárání na tabletu začalo bavit, takže krátce po dokončená Frankensteinovy nevěsty vzniklo další "veledílo". Tentokrát je to roztomilý Gizmo z filmu Gremlins, kterého každý fanoušek Gremlinů musí zbožňovat, protože to ani jinak nejde. Gremlini jsou moje dětství, jelikož jsem na tuhle hororovou komedii mohla koukat pořád dokola a nikdy ji nepřestanu mít ráda. Ty uši a prsty mi daly vážně zabrat, chvíli jsem myslela, že se na to vykašlu, ale nakonec jsem s tím celkem spokojená. Snad se bude aspoň trochu líbit. :)


Den 2 - Poslední horor, který jsem viděla v kině

8. září 2014 v 19:10 | Luci Lestrange

Chraň nás od zlého (Deliver Us from Evil)

Krimi / Horor / Thriller
USA, 2014, 119 min
Režie: Scott Derrickson

Ve druhém dni horror challenge je v zadání horor, který jsem viděla naposledy v kině. Takže pokud má sestra neměla nějaké ultra tajné rande s Legolasem v kině, s největší pravděpodobností tu zase budeme mít stejný film.
Už při zhlédnutí traileru jsem věděla, že tenhle horor nebude jako každý jiný. Vymítaček a ďáblů je na každém rohu dost, ale z tohohle filmu vyzařovala úplně, ale úplně jiná atmosféra. Už v traileru byly dost vidět prvky z krimi žánru, takže to působilo opravdu zajímavě. Navíc hodnocení na csfd.cz bylo už po pár dnech dost vysoké, takže jsem se na tenhle film vážně těšila - absolutně jsem netušila, co od něho očekávat. A musím říct, že jsem byla nadšená! A nebylo to jen tím, že kněz Joe Mendoza (Édgar Ramírez) byl vážně sexouš od pohledu a téměř jsem z něj nespustila oči. Film měl originální atmosféru, boží soundtrack s doprovodem písniček od kapely The Doors a především jedinečný příběh o exorcismu. Kdysi jsem řešila, že mě už ty vymítačky přestávají bavit, jelikož ty divně se kroutící ženy už nedokáží člověka vyděsit, ani trochu. S tím přišla otázka: ,,Byl vůbec někdy v nějakém hororu posednutý chlap?" a konečně jsem se dočkala! A vlastně nešlo jen o toho posednutého, bylo hrozně příjemné vidět v hlavních rolích pár chlápků místo trapné ženské, která se ničeho nebojí a v klídku si vleze o půlnoci do sklepa, aniž by si doma rozsvítila. Tohle bylo snad nejlépe působící zpracování exorcismu, jaké jsem kdy ve filmu viděla. Jedna z mála věcí, která mi na filmu vadila, byly lekačky. Jasně, lidi je asi chtějí vidět, ale tady byly naprosto zbytečné a místy opravdu kazily dojem, jelikož se tam ani trochu nehodily.

Kresba - Bride of Frankenstein (tablet)

5. září 2014 v 18:13 | Luci Lestrange |  Kresby, grafika a jiná tvorba
Po hodně dlouhé době mě včera v noci (asi tak kolem půlnoci) popadla hrozná chuť kreslit. S tužkou jsem to ale už dávno vzdala, takže jsem popadla tablet a pokusila se něco spáchat pomocí něj ve Photoshopu. No, nejen že mě to nakonec začalo vážně bavit, ale dokonce se mi to i zalíbilo - což se u mě nestává zrovna často - takže jsem to dnes dodělala a rozhodla se zveřejnit. Kreslila jsem to napůl přes tablet a spoustu věcí dolaďovala myší. S výsledkem jsem vážně spokojená, jelikož jsem si s tabletem dřív vůbec nerozuměla. Představuji vám Frankensteinovu nevěstu. :)


Den 1 - Můj první horor

3. září 2014 v 18:40 | Luci Lestrange

Znamení (Signs)

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, 2002, 106 min
Režie: M. Night Shyamalan

Mimozemšťani, UFO, kruhy v obilí - něco, co mě fascinuje už od dětství. Strávila jsem spoustu času hltáním neuvěřitelných historek a snahou dozvědět se víc na toto téma. A proto jsem i přes mamky nesouhlas neodolala a musela tenhle film vidět. Živě si pamatuji, jak jsme na něj koukali na videokazetě spolu se sestrou a bratrancem. Mohlo mi být tak sedm nebo osm let. Právě Znamení odstartovalo mou "hororovou dráhu". Filmy s mimozemskou tématikou mě hrozně baví, ale je těžké najít nějaký kvalitní. Tenhle je jedním z nich. Možná to člověka nevyděsí k smrti, ale své mrazivé okamžiky to rozhodně má - a fungují skvěle! V tomhle žánru je potřeba postupovat velmi opatrně, což se tady daří na výbornou. Ve většině filmech na vás vyskočí zmutovaný netvor už v prvních pěti minutách a vy se máte bát. Nečekejte okamžité přímé setkání s mimozemskou civilizací, tady jde všechno krůček po krůčku, ale věřte, že právě tyhle lehké náznaky, které jsou využity ve Znamení, dokáží vyděsit daleko víc. Za sebe tenhle film vřele doporučuji. Nemluvě o skvělých a kvalitních hereckých výkonech a krásném mrazivém soundtracku. Už je to nějaký ten rok, co jsem ho viděla naposledy, ale klidně bych se na něj koukla okamžitě znovu. Rozhodně je to skvělá podívaná na večer.

Horror Challenge

2. září 2014 v 15:20 | Luci Lestrange

Společně s mou sestrou Hanyuu se konečně pouštíme do 30ti denní Horror Challenge, která je inspirována původní verzí z tumblru. Nakonec jsme si ji ale předělaly k obrazu svému a většinu nahradily svými nápady. Články rozhodně nebudeme zveřejňovat každý den, ale spíš tak dvakrát do týdne. Obě je zveřejníme vždy v úplně stejnou dobu a navzájem nebudeme vědět, jaký horor jsme vybraly. Pokud se do výzvy chcete pustit taky, rozhodně nebudeme proti. Zadání ale nebudeme psát dopředu, vždy se ho dozvíte až v den zveřejnění. A třeba někomu naše články poslouží i jako inspirace při hledání hororových filmů na nudný večer. První článek zveřejníme už zítra!