Horror | Leden 2015

3. února 2015 v 15:00 | Luci Lestrange |  Zhlédnuté horory

Village of the Damned

Městečko prokletých
Sci-Fi/Horor
Velká Británie, 1960, 77 min
Režie: Wolf RillaNa anglické městečko Midwich jednoho dne zapůsobí tajemné silové pole, které zapříčíni to, že všichni jeho obyvatelé zničehonic. Každá žena otěhotní. A to včetně dospívajících dívek i žen, jejichž muži u nich nebyli přítomni. O devět měsíců všechny tyto ženy porodí blonďaté a mimořádně inteligentní děti, které ale trpí naprostým nedostatkem emocí. Brzy odhalí i jejich neobyčejné schopnosti, které nahánějí hrůzu.

Krásná sci-fi práce šedesátých let. Na rychlé konce už jsem si u těch starších černobílých filmů zvykla, nicméně u tohohle to byla trochu škoda, jelikož se na film vážně pěkně dívalo a možná by to chtělo ještě trošičku rozvést děj, který byl jinak na jedničku. Děti jsou děsivé samy o sobě, co teprve když jim děsivě svítí oči a mají tak vražedné pohledy, až z toho mrazí. Mimozemský námět byl vážně zajímavý, provedení trošičku pokulhávalo.Poltergeist

Horor
USA, 1982, 114 min
Režie: Tobe Hooper


Poklidný život jedné kalifornské rodiny naruší síly z onoho světa, které se zabydlí v jejím domě na předměstí. Zpočátku jsou vetřelci jen dva, ale brzy se celý dům změní ve strašidelný zámek. "Návštěva" se v žádném případě nechová přátelsky - a naší nešťastné rodince nejspíš nezbude nic jiného, než co nejrychleji vyklidit pole, aby nepadla za oběť přízrakům.

Byla jsem ostuda všech ostud, že jsem ještě stále neviděla legendárního Poltergeista! A tak mě ten stud přiměl. Konečně, po letech. Ale abych pravdu řekla, čekala jsem od toho víc. Osmdesátky miluju, ale tady se mi to místy zdálo až moc utahané. A já se nerada nudím. Hudba nádherná, vizuální efekty skvělé - o tom žádná! Je to asi vážně o tom očekávání. Přeci jen, je to kultovní záležitost a když to fanoušek hororů neviděl, tak nejen, že by si zasloužil utrhnout hlavu, ale čeká od toho příliš. Děj byl vážně zajímavý, vidět ho jako dítě musí být skvělý zážitek.

Nosferatu, eine Symphonie des Grauens

Nosferatu, symfonie hrůzy

Horor/Fantasy/Mysteriózní
Německo, 1922, 94 min
Režie: Friedrich W. Murnau

☆ ☆ ☆

Mladý úředník realitní kanceláře Hutter je vyslán do karpatských hor k hraběti Orlokovi, aby s ním uzavřel smlouvu o koupi nemovitosti. Po strastiplné cestě jej uvítá hrabě na svém hradu. S příchodem první noci však Hutter zjišťuje krutou pravdu, hrabě Orlok je totiž upír.

Další z mých restů (a bohužel ne poslední). Na tu dobu je to teda něco! Němej filmek, kterej dokáže nahnat hrůzu. Možná né v téhle době, ale i tak je hrabě Orlok parádní ukázkou upíra a z jeho pohledu každého minimálně zamrazí. Jsem ráda, že jsem se k tomuhle filmu konečně dostala, byla to fajn podívaná.

The Devil's Rejects

Vyvrženci pekla
Akční/Krimi/Thriller/Horor
USA/Německo, 2005, 109 min
Režie: Rob Zombie

☆ ☆ ☆

Volné pokračování hororu Dům tisíce mrtvol - Od doby, co rodina masových vrahů Fireflyových zabila několik lidí, uběhlo už pár měsíců. Mezi oběťmi byl i poručík George Wydell, bratr současného šerifa. Ten spřádá na Fireflye, Ďáblovy vyvržence, osobní vendetu. Za jejich dopadení je Wydell schopen obětovat snad úplně všechno.

Rob Zombie je můj oblíbený hudebník a i když si myslím, že filmy mu nejdou tolik, jako hudba, tenhle kousek jsem chtěla vzhledem k dobrému hodnocení vidět. A že toho rozhodně nelituji. Dům tisíce mrtvol mě příliš neohromil, Halloween mám ráda (a to i přesto, že jsem zarytý fanoušek toho původního, takže je co říct) a tohle se lidem líbilo ještě víc, takže jsem předpokládala, že zklamaná nebudu. Předpoklady byly správné. Dlouho jsem se u filmu takhle nebavila. Nebyla chvíle, kdy bych se nudila. Byla jsem zkrátka napnutá jako špagát. A za překvapivej konec dávám palec nahoru! Z dílny Roba Zombieho je to rozhodně nejlepší film. Úchylárna jak má bejt.

Megan Is Missing

Drama/Krimi/Horor
USA, 2011, 86 min
Režie: Michael Goi

☆ ☆

Film podle skutečné události, která 14. ledna 2007 otřásla celou Amerikou. 14letá Megan Stewart tohoto dne náhle beze stopy zmizela a o tři týdny později i její nejlepší kamarádka Amy. Film je sestaven z videí, záznamů z chatu, webcamerových záběrů, domácích video nahrávek a všech záznamů, které bezprostředně zachycují dobu před Meganiným zmizením.

A máme tu další nudnej found footage. Film, který má diváky upozornit na nebezpečí, které číhá na internetu. No, na jednu stranu, ten neskutečně nudnej konec, kterej byl navíc dlouhej jako tejden, skoro zařídil, abych už na internet nikdy nevlezla. Málem jsem totiž umřela nudou. Obě hlavní aktérky mě navíc neskutečně štvaly. Kousek podle skutečné události, což je vzhledem k obsahu a osudu dívek smutné, ale rozhodně si nemyslím, že je to něco, o čem by se měl fotit film. V Americe je miliony horších případů, ze kterých by mohli vybírat. Možná by to mělo na diváka větší dopad, kdyby v hlavní roli nebyla teprve čtrnáctiletá kurvička. To mi přišlo snad mnohem odpornější, než internetovej psychopat.

Kristy

Horor/Thriller
USA, 2014, 85 min
Režie: Oliver Blackburn


Justine se potřebuje připravit na jednu ze závěrečných zkoušek, a tak zůstává osamotě na koleji i během Díkůvzdání. Když se vydá na benzínku pro něco k zakousnutí, potkává se s velmi zvláštní dívkou. Od té doby se její večer mění na boj o přežití.

Za to tohle, to bylo něco! Konečně můžu říct, že jsem zase viděla kvalitní horor o bandě psychopatů. Ono je těžké natočit boj o přežití, který vás nebude nudit. Protože pro diváka je občas to utíkání a schovávání se docela nudné, často tomu totiž chybí ta pravá atmosféra, která vám pomůže vžít se do filmu. Tenhle kousek se vážně povedl a nezklamal mě ani konec, čehož se u filmů bojím nejvíc. Pokud si tohle čte někdo, kdo rád kouká na filmy o psychopatických vrazích, tak by měl rozhodně vidět tenhle. A pokud si to čte někdo, kdo je rád nemá, tak taky. Protože tenhle by vás bavit mohl.

Creature from the Black Lagoon

Netvor z Černé laguny
Dobrodružný/Horor/Sci-Fi/Fantasy
USA, 1954, 79 min
Režie: Jack Arnold


Vědci našli podivnou zkamenělinu u řeky a rozhodli se prozkoumat Černou lagunu, do které se řeka vlévá. Objevují vodního netvora, kterého se jim podaří lapit, ale záhy jim zase utíká a zatarasí cestu zpět. Aby toho nebylo málo, okouzlí ho asistentka šéfa týmu, kterou unese.

Zatím poslední z restů. Máme tu Universtal monsters a legendárního Netvora z Černé laguny, další z klasických hororů. Bože, proč jsem se k tomu nedokopala dřív?! Jak mám toho Frankensteina a Draculu ráda, tohle mě snad bavilo ještě víc. A já si myslela, že právě tohle mě příliš bavit nebude. Možná proto jsem se k tomu tak přemlouvala. Nijak mě nelákala představa vodního monstra, ale po zhlédnutí jsem byla skoro smutná, že už je konec. Uběhlo to totiž neuvěřitelně rychle. Atmosféra skvělá, herecké výkony skvěle, hudba skvělá. Je škoda, že nad takovýmhle filmem v dnešní době každý druhý mávne rukou, protože tohle je pro mě ideální představa o významu slova horor. Dnešní filmy můžou být sebevíc strašidelné, ale něco jim chybí. A to hororová duše. Tenhle kousek ji rozhodně má.

The Device

Horor/Sci-Fi/Thriller
USA, 2014, 90 min
Režie: Jeremy BergDvě sestry jedou na chatu rozptýlit popel své matky do jezera a naleznou v lese zvláštní kouli, její původ je neznámý. Jedna z nich má za sebou traumatický zážitek, o kterém své sestře neřekla všechno.

Další mimozemšťárna, ty já můžu. Ale bohužel nic extra nepřinesla. Začalo to hezky, mělo to fajn atmosféru. Konečně se začalo něco dít a film skončil. Jak? Proč? To nikdo neví. Konec ala "domyslete si to sami" nemám moc v lásce, pokud se tedy do filmu vyloženě nehodí. Sem se rozhodně nehodil. Byla to škoda, protože kdyby byl příběh trochu víc rozvětvený, mohlo to být zajímavé. Tak trochu postrádal smysl.

The Possession of Michael King

Horor
USA, 2014, 83 min
Režie: David Jung

☆ a půl

Michael King je nevěřící člověk. Po smrti své manželky, která často navštěvovala kartářku, kterou z její smrti obviňuje, se rozhodne natočit experiment a stát se pokusným králíkem. Začne dělat satanistické rituály a kontaktuje různé démonology a média, aby na něm vyzkoušeli ty nejčernější magické praktiky. Je přesvědčený všem dokázat, že neexistuje žádný Bůh ani Ďábel a že nadpřirozeno je jen mýtus.

Pěkný námět. Ačkoli je tu teď filmů o posednutých lidech kupa, tenhle mě zaujal především tím, že je hlavním aktérem ateista, který nevěří tak moc, až se nebojí si zahrávat s vlastním životem. Mělo to ovšem pár much. Found footage mívají tu chybu, že často používají přeskakující nekvalitní obraz jako děsivý efekt, což spíš diváka (nebo alespoň mě) naštve, protože se na to nedá dívat. Na druhou stranu, film měl i dost kvalitních lekaček - což už se jen tak nevidí. Když držíte čaj a naprosto to nečekáte, je to docela sranda. Tenhle film se mi dost líbil, stejně tak výkony herce. S některými věcmi se zkrátka nevyplatí zahrávat si. S chutí bych takovej film pustila všem malým debilům, kteří chodí z nudy vyvolávat Hitlera.

The Taking

The Taking of Deborah Logan

Horor/Thriller
USA, 2014, 90 min
Režie: Adam Robitel


Studentka medicíny se rozhodla s pomocí svých přátel natočit dokument o Alzhaimerově chorobě. Několik následujících měsíců měla sledovat každodenní život jedné staré ženy, Deborah Logan, která právě bojuje s touto chorobou. Je tu však jeden problém - nemoc není jedinou věcí, která se Deborah zmocnila.

Máme tu další z nekonečné řady found footagů. A tentokrát se povedlo natočit několik parádně creepy scének. Co může být děsivější, než posedlá malá holčička? Posedlá stará bába. To je totiž mnohem nechutnější. Svým způsobem je to klasický průměr, ale mě to bavilo od samého začátku. Konec se mi zrovna dvakrát nezdál, ale alespoň to bylo zase něco jiného, než klasické posednutí ďáblem. Nebudu lhát, že mě některé scény neznepokojily. Milovníkům FF by tenhle film rozhodně neměl chybět na listině zhlédnutých.

Horns

Drama/Thriller/Fantasy/Horor
USA/Kanada, 2013, 123 min
Režie: Alexandre Aja
Předloha: Joe Hill (kniha)Ig Perrish si žil dlouhý život jako v bavlnce, po boku své krásné přítelkyně Merrin, se kterou byl od svého dětství. Jenže jednoho dne se všechno změnilo. Merrin byla zavražděná a všechna vina padla na Iga. Lidé z města ho odsoudili a nenáviděli, zatímco on se snaží odhalit skutečného vraha své milované.

Původně jsem tenhle film nechtěla zařadit mezi horory, které jsem za tenhle měsíc zhlédla, ačkoli to absolutně nemá žádné hororové prvky, ale přeci jen to má horor v žánru. Knihu jsem nečetla, srovnávat nebudu. Ale byla to fajn fantasy podívaná, která dokázala zabavit i bavit. Svým způsobem kravina, ale pěkná. Jen jsem zase čekala, kdy Harry vytáhne hůlku.

The Cabin in the Woods

Chata v horách
Horor/Thriller/Mysteriózní/Sci-Fi
USA, 2012, 95 min
Režie: Drew GoddardPár přátel jede na víkend do opuštěné chaty, ve které se jim začnou dít zvláštní věci. Zní to jako klišé, ale tady je pod pojmem zvláštní věci něco úplně jiného, než v ostatních filmech.

Chata v horách. Tak jsem ji konečně viděla. A mám docela smíšené pocity. Co jsem tak četla, film měl působit jako horor naruby. Protože na jednu stranu se to zdálo jako klasický horor s partou puberťáků, kteří si jedou užít víkend na opuštěnou chatu (tenhle příběh všichni dobře známe), na druhou stranu to byla ta největší sci-fi magořina, jakou si umíte představit. A o to šlo. Že to bylo něco úplně, úplně ale ÚPLNĚ jiného. Jenže mně to moc nesedlo. Ten námět byt zajímavý, to rozhodně. Vlastně se dá říct, že byl hodně dobrý. Ale ty prvky hororu bych do něj vůbec nemíchala. Nehodilo se mi to tam a jako klasický sci-fi film by mě bavil tak o padesát procent víc. Ale byla to rozhodně zvláštní podívaná.

Honeymoon

Horor/Thriller/Drama
USA, 2014, 87 min
Režie: Leigh Janiak

a půl

Bea a Paul jsou novomanželé, kteří se rozhodli strávit své líbánky na rodinné chatce daleko od města. Během jejich romantického pobytu se Bea jedné noci ztratí a Paul ji nalezne nahou a vystrašenou v lese. Od té noci se vše změní.

Mě to vážně bavilo. Mělo to perfektní atmosféru a téměř do konce jsem netušila, co se vlastně děje. A to se mi na tom neuvěřitelně líbilo! Většinou už tušíte od začátku, co se vlastně bude dít, ale tady jste neměli ani páru, co se vlastně s Beou stalo. Chvíli jsem si myslela, že je to tohle, vzápětí zase, že je to tamto. No a nakonec... mě to hrozně zklamalo. Dlouho mě žádný film nebavil tolik, jako tenhle, ale ten konec se mi zkrátka nelíbil. Chybělo tomu vysvětlení, příběh se mohl daleko víc rozvést a byla by to paráda. Na druhou stranou, tohle je první dílo režisérky, což je podle mě skvělý výkon a rozhodně tenhle horor nepovažuji za ztrátu času. Líbil se mi, ale ten konec byla škoda.

Rosemary's Baby

Rosemary má děťátko
Thriller/Mysteriózní/Drama/Horor
USA, 1968, 136 min
Režie: Roman Polanski
Předloha: Ira Levin (kniha)


Rosemary je mladá dívka, která se se svým manželem, hercem toužícím po slávě, nastěhuje do nového bytu a plánují miminko. Brzy se spřátelí se svými sousedy, kteří jsou k nim možná až příliš milí. Rosemary má jedné noci zvláštní sen, že je odvlečena, připoutána na lůžko a znásilněna jakýmsi nelidským netvorem a krátce na to se dozvídá, že je těhotná. Její těhotenství ale neprobíhá tak, jak by mělo, a Rosemary se začíná bát, že děsivý sen nebyl snem, ale ještě děsivější skutečností.

Stará klasika, kterou viděl snad každý. Já ji ale do teď nikdy neviděla celou, takže jsem si konečně doplnila další rest. Knihu jsem nečetla, rozhodně nebudu nic porovnávat, ale příběh se mi moc líbil a postava Rosemary byla ztvárněna skvěle. Věděla jsem, o čem film bude, to je jasné, ale abych se přiznala, netušila jsem, jak to nakonec dopadne. A pravda je taková, že ten konec se mi zrovna dvakrát nezamlouval, ale i tak filmu musím dát vysoké hodnocení. Je to výjimečný kousek.

Dorothy Mills

Mysteriózní/Thriller/Horor
Irsko/Francie, 2008, 102 min
Režie: Agnès MerletJane Morton je mladá psychiatrička, která přijíždí na ostrov do malé irské vesničky a stará se o zvláštní čtrnáctiletou dívku jménem Dorothy Mills. Jane zjišťuje, že Dorothy není tak úplně Dorothy, ale že trpí na stav zvaný "osobnost mnoha".

Tenhle film jsem chtěla vidět už dávno, ale dostala jsem se k němu až teď. A mile mě překvapil. Příběh byl sám o sobě zajímavým námětem a postava Dorothy Mills se mi hrozně líbila. Herečka byla vážně perfektní. Abych pravdu řekla, irské horory se mi nikdy moc nelíbily, většinou mi vůbec nesedla ta atmosféra. Ale tenhle mě dost bavil, jediné mínus bylo to, že byl dost utahaný a chvílemi se nic moc nedělo, takže to bylo takové nudně dlouhé. Mohlo to být zpracované o něco lépe.

The Thirteenth Tale

Drama/Horor
Velká Británie, 2013, 90 min
Režie: James Kent

☆ a půl

Spisovatelka životopisů přijíždí na honosné anglické sídlo staré spisovatelky Vidy Winter, aby zaznamenala její příběh o dvojčatech. Má to být její třináctý příběh, který nebyl nikdy napsaný a který ukrývá strašlivé tajemství.

Osobně mi to nepřišlo žánrově jako horor, ale film to byl pěkný. Příběh o dvojčatech byl krásně zamotaný a přitom promyšlený, dokonce i s překvapivým koncem. Atmosféra anglického sídla byla navíc božská a hezky se na to koukalo. I přesto tomu ale něco chybělo, proto dávám "jen" tři hvězdičky.


Zdroj dvd obálek: www.impawards.com/
 


Komentáře

1 Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 3. února 2015 v 15:50 | Reagovat

Ano, pokud jsi dítě, tak Poltergeist je opravdu silným zážitkem, obzvlášť, když ho sleduješ za bouřky a kamarádka ti u toho s vážnou tváří sdělí, že v úložném prostoru pod postelí, na které zrovna sedíš, má schovaného klauna, kterého se bála. :'D Ale i tak mým největším dětským hororovým traumatem stejně zůstává Moucha.
Horns jsem viděla někdy na podzim a můžu říct, že z té celkové optimističnosti (ironie, samozřejmě) jsem byla na závěr fakt slušně přejetá ... ale líbilo se mi to, dost.

2 Vikomt | E-mail | Web | 3. února 2015 v 19:12 | Reagovat

Hm, některé zmíněné jsem viděl. Každopádně si někam musím poznamenat názvy, pár filmíků mě zaujalo. Děkuji. ;)

3 Lyra | E-mail | Web | 5. února 2015 v 22:24 | Reagovat

Jak to děláš, že stíháš tolik filmů? Podobné kouzlo by se mi taky hodilo. :D Z filmů, které zmiňuješ, mě několik zaujalo, takže si je poznamenám a někdy se na ně podívám. Díky za tip. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama