Není horor jako horor

24. března 2015 v 17:01 | Lucille Daryl |  O hororu

Horor je velmi rozšířeným a oblíbeným uměleckým žánrem. Zaměříme se na horor ve filmu.


Všichni dobře víme, že v hororech se můžeme setkat téměř s čímkoli děsivým - od sériových vrahů, bláznů a jiných šílenců, přes duchy, démony, upíry, vlkodlaky a jiné mytologické tvory, až po zmutovaná zvířata, nemrtvé zombie, nebo třeba mimozemšťany. Mohla bych pokračovat a zaplnit tím celé A4, ale je to zbytečné. Stačí si ve zkratce říct, že v hororech můžeme potkat nejrozmanitější druhy podivných kreatur. Stejně tak na tom je místo, na kterém se příběh odehrává. Opuštěný dům, les, staré sídlo, dům, ve kterém straší... s těmi se setkáváme asi nejčastěji. Nelze tedy brát horor, jako horor. Má totiž spoustu subžánrů, na které musíme brát ohledy, když film hodnotíme.

Často se mě někdo ptá, jestli bych mu doporučila nějaký horor. Ráda lidem doporučím něco, co se líbilo mně, ale ještě radši se dozvím, co se představují oni. Když se totiž zeptám ,,A jaký žánr?" je mi odpovězeno ,,No horor." A když už se chápeme, chce po mně (cituji) "nějaký duchy" nebo mu je to jedno. Takže mu doporučím nějaký povedený slasher a on mi řekne, že je to kravina a že ho takové filmy nebaví. A tohle je důvod, proč nerada doporučuji lidem horory - nejen, že nedokáží říct, co je baví, ale nedokáží ani respektovat žánry a hodnotit filmy s ohledem na ně.
Je snadné napsat o hororu se zmutovaným zvířetem, že to byla nereálná kravina, u které se nikdo nemůže bát. Horor přitom z hlediska svého žánru splňuje téměř všechno, co by splňovat měl. Často také slýchám, že zombie horory se nedají považovat za horory, že to jsou spíš pohádky. Opět další ukázka toho, jak někdo nedokáže respektovat žánr a bere horor jako celek. A takhle bych mohla pokračovat, jelikož každého baví něco jiného. Mě osobně příliš nenadchnou přerostlé nebo zmutované příšery, ale to neznamená, že jsou filmy s nimi špatné. Naopak naprosto miluji slashery z osmdesátých let jako je Halloween nebo Noční můra v Elm Street, které spousta lidí rádo nemá, jelikož jsou staré a 'nedá se u nich bát'. Žánrově jsou ale ztvárněné na jedničku!

Ne každý horor vás má jen vyděsit k posrání. Každičký samostatný podžánr má svůj účel a svůj obsah, který se liší od toho dalšího. Nemůžeme porovnávat body horor se sci-fi hororem. Nemůžeme porovnávat horor o šíleném psychopatovi s hororem o Ďáblovi. Nemůžu porovnat již zmíněný Halloween s The Conjuring. To prostě nejde. A podle mě by si to příznivci hororových filmů měli uvědomit.

Je desítky subžánru které mají další subžánry a proto je těžké rozeznat všechny, natož si pak nějaký film zařadit jen do jednoho. V jednom díle se mohou prolínat tři, v dalším klidně sedm. Hlavní příběh ale většinou směřuje jen k tomu jednomu hlavnímu. Pojďme se na některé mrknout.


Jak vidíte, máme tu spoustu rozšířených žánrů, jako horror AKČNÍ, SCI-FI, ROMANTICKÝ, GOTHIC HORROR, BODY HORROR, FOUND FOOTAGE, KOMEDIE, GORE horory, horory PSYCHOLOGICKÉ, PARANORMÁLNÍ a nesmí chybět ani horor, jehož hlavním obsahem je VRAH nebo PŘÍŠERY. Samozřejmě se na internetu setkáme s nejrůznějším pojmenováním jednotlivých žánrů, ale tyhle jsou poměrně dost rozšířené a já si myslím, že by nikomu nemělo dělat problém se v nich vyznat.


ACTION HORROR - Typické akčňáky s prvky hororu, za plnohodnotný horor se považovat nedají. Patří sem například Underworld, Blade, Predátor, Vetřelec a další.

COMEDY HORROR - Komedie, ve které se objevují hororové prvky a postavy. Velice známou komedií je Addamsova rodina nebo seriál The Munsters.

HORROR ROMANCE - Romantický film s prvky hororu, platí u něj to samé, co u předchozích. A ano, můžeme si sem zařadit i Stmívání, ve kterém jsou hororovými prvky upíři a nebo třeba Warm Bodies.

BODY HORROR - horor, ve kterém je hlavním obsahem degenerace těla či jiná změna a transformace. Může jít o nemoc, virus, parazita nebo mutaci. Typickým příkladem je The Fly.

GOTHIC HORROR - gotický horor je jeden z nejstarších hororových žánrů. Klade velký důraz na atmosféru a napětí. Patří sem legendární Nosferatu, Dracula, Frankenstein, Frankensteinova nevěsta nebo třeba Jáma a kyvadlo, Žena v černém a Ti druzí.

SCI-FI HORROR - Science fiction v kombinace s hororem.

CREEPY KIDS - Osobně to za žánr nepovažuji, ale tématika to rozhodně je -podivné dětičky jsou v hororech čím dál tím víc. Typickým příkladem pro takový film je The Omen.

FOUND FOOTAGE - Jeden z nejrozšířenějších podžánrů této doby, nízkorozpočtový film natočen na ruční kameru. Žánr hraje na nekvalitní záběry, které působí reálně jako nalezený videozáznam. Záhada Blair Witch, Paranormal Activity, REC.

GORE & DISTURBING

Jak už název napovídá, tento subžánr se zaměřuje na zobrazení krvavých scén a násilí, které mají v divákovi vyvolat pocit znepokojení. Ve filmu tedy nalezneme nejrůznější nechutné a krvavé efekty. Někde je jako Gore označovaný přímo Splatter, který jsme si tady uvedli jako další podžánr.

SPLATTER - velké množství krve, zobrazeno násilí. Výraz poprvé použil režisér George Romero ke svému filmu Úsvit mrtvých z roku 1978. Splatter může být kombinovaný i s komedií, například ve filmu Braindead od Petera Jacksona.

TORTURE - neboli mučení. Název tedy mluví sám za sebe. Mezi nejznámější patří série Saw nebo například Hostel.

CANNIBAL - horory zaměřené na kanibalismus.

RAPE & REVENGE - doslova znásilnění a pomsta. Hodně známý je například horor I Spit on Your Grave.

EXTREME - neboli EXPLOITATION horory jsou jen pro silné žaludy. Jsou velmi brutální, často plné násilí, sexu, mučení a nejrůznějších ohavností. Jako příklad si uvedeme například A Serbian Film nebo Nekromantik.

PSYCHOLOGICAL

Psychologické horory jsou ty, které si slušně pohrávají s naší psychikou.

PHOBIA & ISOLATION - tento podžánr se věnuje nejrůznějším fobiím, například film Buried, ve kterém je muž pohřbený zaživa a celý příběh se odehrává v hrobě. Silně tak působí především na klaustrofobiky.

FANATICISM - horor, ve kterém je znázorněn fanatismus (posedlost, zaujatost), často se objevují různé sekty.

MADNESS & PARANOIA - Šílenství a paranoia - horor, jehož hlavním představitelem je šílenec. Dobrým příkladem je například Psycho, Orphan nebo May.

HOME INVASION - Někdo je ve vašem domě nebo vás sleduje a váš život je v ohrožení - o tom pojednává tento žánr. Známým filmem s tímto zaměřením je You're Next,When a Stranger Calls aThe Strangers.

KILLER

I horory o vrazích mají své vlastní subžánry. Nejznámějším je typický Slasher.

SLASHER - je typický vyvražďovačkou. Hlavní roli představuje psychopatický masový vrah, jehož oběťmi jsou nejčastěji teenageři. Známé jsou slasherové série Noční můra v Elm Street, Halloween, Pátek 13. nebo Vřískot.

CRIME & GIALLO - Giallo vznikl v Itálii, později filmy s touto tématikou začali vznikat i jinde. Jedná se o mysteriózní či psychologické detektivky. Velký důraz se klade na atmosféru, krvavé scény a neobvyklou hudbu. Častým prvkem je erotika.

BACKWOODS & REDNECK - Často v hororech vraždí i podivní vidláci, kteří žijí na samotě u lesa, na louce, zkrátka kdekoliv. Do tohoto žánru lze zařadit Texaský masakr motorovou pilou.

MONSTERS

Příšery jsou všude - a v hororech jich je požehnaně!

ZOMBIES - Zombie jsou asi nejčastějším hororovým monster už od dob dávných. Nemrtví, kteří požírají mozky živých. Častým tématem je zombie apokalypsa. Zombie filmy si můžeme rozdělit ještě do skupiny UNDEAD (což jsou právě nemrtví, kteří vstali ze svých hrobů), VIRUS (nakažení pobíhající všude kolem) a často se vyskytují i v komediích.

VAMPIRE - Upíry jistě všichni známe, nemá smysl tu žánr dál rozebírat. Známý upíří horor je Fright Night a rozhodně nemohu vynechat Nosferatu a Draculu.

WEREWOLF - Stejně tak jsou na tom vlkodlaci neboli lykantropie. Zde uvedu jako příklad starou klasiku, film The Wolfman - další z mých oblíbených Universal Monsters.

CLASSIC & MYTHOLOGICAL - Příšery ztvárněné podle známých legend a mýtů, jako Bigfoot nebo Boogeyman. Do tohoto žánru se řadí i monstra z fantasy světů, jako draci a trollové. Patří sem ale i staré klasiky jako Frankenstein nebo Creature from the Black Lagoon.

GIANT MONSTERS - Přerostlá monstra. Typickým příkladem je všemi známá Godzilla, ale také Cloverfield, který kombinuje tento žánr s found footagem.

SMALL CREATURES - Invaze v podobě malých příšerek, které jsou ovšem velkým problémem. Gremlins a Critters jsou toho příkladem.

ALIENS - Nesmíme zapomenout ani na mimozemšťany, kteří spadají také do Sci-Fi hororů. V tomto žánru jsou vítané jak mimozemská setkání, tak únosy. Staršími příklady jsou Alien nebo The Thing, ale i v dnešní době vzniká spoustu filmů s UFO tématikou, například Čtvrtý druh.

ANIMALS & NATURE - Filmy s krvelačným žralokem, hejnem vražedných ptáků nebo smrtících vos a kobylek. Zkrátka nás zabíjí příroda. Úspěšným hororem jsou Ptáci a Čelisti.

PARANORMAL

Děsivé horory s nadpřirozeným obsahem, jakým jsou třeba duchové nebo démoni. Přesně tenhle žánr je v současné době jedním z nejvyhledávanějších a nejoblíbenějších. Nahání totiž největší hrůzu!

GHOST & SPIRITS - Duchové, přízraky, spirituální desky, vyvolávání duchů.

HAUNTED HOUSE - Nepleťme si duchy se strašidelnými domy! Tohle je přesně ten horor, který začíná tím, že se rodina stěhuje do nového dobu. Předchozí žánr s domem nesouvisí.

POSSESSION - Další podžánr, který se v poslední době velice uchytil. Jde tu o posednutí Ďáblem, démonem či jiným zlým duchem a jeho následné vymítání neboli exorcismus. Nejznámějším je Vymítač Ďábla.

DEMON & HELL - Také máme filmy zaměřené vyloženě na zlo, Ďábla, démony a samotné peklo. Někdy tento žánr obsahuje prvky fantasy. Zkrátka, pokud je ve filmu nějaký démon a nejedná se o posednutí a exorcismus, pak je to přesně tento žánr. Můžeme sem zařadit třeba oblíbený Insidious.

WITCHES & OCCULT - Horory zaměřené na čarodějnictví, okultismus, magii, čarodějnické rituály a seance.

SUPERNATURAL - V tomto žánru se často objevují duchové a démoni, ale také jsou v něm prvky fantasy a náboženství. Často mají některé z postav nadpřirozené schopnosti. Dobrým příkladem je Carrie.


Subžánry a tématiku v hororech můžeme rozdělovat ještě podrobněji, ale ty nejčastější máme za sebou. Snad tento článek někoho potěší, někoho zaujme, někoho poučí. Ať tak či onak, sdělit jsem chtěla především to, že není horor jako horor a při jeho hodnocení je třeba nahlížet na jeho žánr. Jak vidíte, horor sám o sobě je velmi rozmanitý.
 


Komentáře

1 Hanyuu | Web | 24. března 2015 v 17:14 | Reagovat

Konečně se s tím někomu chtělo srát a řádně to vysvětlit.
Ale ti, kteří by to potřebovali, si to stejně nepřečtou. :D

2 Ann Taylor | Web | 24. března 2015 v 17:51 | Reagovat

Naprosto rozumím s tím doporučováním. Přes všechny subžánry se prostě ke konkrétnímu filmu nikdy nedostanem. Já miluju duchařiny (tady označené jako paranormal, protože já duchařiny říkám tomuhle všemu), a nemusím krev, ale třeba slashery jako Vřískot nebo "Freddy" jsou pro mě totální klasika, na kterou se ráda podívám. Naopak vím, že nemám ráda zombíky a mutanty a že k hororovým komediím se musí přistupovat opatrně a bez očekávání. Ale když tohle někdo nechápe, je to těžký...

3 hellboy | Web | 24. března 2015 v 17:58 | Reagovat

[1]:  přesně:)

4 Rorry | Web | 24. března 2015 v 18:32 | Reagovat

Horory jsou skvělé filmy, já mám hrozně ráda Zombie :D a Jsem ráda, že jsou lidi, kteří ještě neodvrhli staré horory (Noční můra z Elm Street), já je zbožňuju :) A taky nerada doporučuju filmy, protože cokoliv navrhnu, hned to kritizují... :D pěkný článek :)

5 Lyra | E-mail | Web | 28. března 2015 v 22:29 | Reagovat

Výborný a velmi vyčerpávající článek, krásně jsi to vysvětlila a shrnula. Díky tvému článku jsem si ověřila to, co jsem o sobě tušila již předtím - že mi nejvíc sedí horory šmrncnuté jiným žánrem (komedie, akčňák), protože se u nich tolik nebojím a to strašpytel od přírody vždy ocení. :-) Třeba na slasher bych se dívat nedokázala. Zato staré horory od Universalu, filmy s monstry a jim podobné, to je moje.

6 Mike | Web | 1. dubna 2015 v 18:27 | Reagovat

Opravdu kvalitní rozlišení subžánrů. Je fakt, že "creepy kids" hororů je poslední dobou až moc, stejně jako found footage...

PS: Není mi jasné, jestli jsou exploitation horory jen pro "silné žaludy", nebo žaludky. ;D

7 Luci Lestrange | Web | 3. dubna 2015 v 15:13 | Reagovat

[6]: Pro pána boha, nemůžu uvěřit, že jsem to tam vážně napsala. :D

8 Lany | Web | 23. dubna 2015 v 15:50 | Reagovat

Úžasný článok, presne toto som o hororoch hľadala lebo sama mám v tom trochu zmätok :D

9 Gothic Black Rose/ Krvavá Mary | Web | 17. září 2017 v 15:40 | Reagovat

Presne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama