Čarodějnice, První máj a Marta Kubišová

4. května 2015 v 13:00 | Lucille Daryl |  Zážitky

Tak nějak jsem doufala, že se stihnu ozvat od přítele, ale nakonec na to nezbyl čas. Ve čtvrtek 30. dubna probíhalo tradiční pálení čarodějnic a ačkoli lidé o historii ani původu tohoto zvyku dnes už moc nevědí, účast je obrovská. I já jsem se s přítele zúčastnila jedné akce, ale čistě proto, že mám tyhle venkovské zábavy ráda. Dnes je tato noc považována za magickou a oheň se pálí jako ochrana před čarodějnicemi, které letí na sabat, původně před veškerou ďábelskou mocí, zlými duchy a démony. Ale ne všechny čarodějnice byly spolčeny s Ďáblem, že. Z toho důvodu k tomu mám z hlediska smyslu a především oslavy takový neurčitý postoj.


Vyrazili jsme o něco dřív a zašli si ještě na večeři do místí restaurace. Takže jsem se nabouchala pečeným pstruhem, který byl sice moc dobrý, ale už nikdy si rybu neobjednám, jelikož nenápadné vytahování kostí z pusy mi stačí o Vánocích. Po příchodu na akci jsme se usadili u stolu, kecali s kamarády a poslouchali hudbu. Příteli jsem ucucávala pivo, které nebylo zrovna nejlepší, a mrzla jsem na lavičce v zimní bundě. Noc byla opravdu studená a oheň byl daleko od sezení, takže jsme se nezdrželi dlouho a vrátili se domů do tepla. Asi už stárneme.

V noci na Prvního máje jsem měla ovšem tak odporný sen, že jsem z něj byla mimo celý den. Na noční můry jsem zvyklá, zdají se mi snad každý druhý den, ale tahle byla jedna z nejhorších. Když jsem se uprostřed noci probudila, měla jsem radost, že to byl jen sen. Když jsem opět usnula, pokračoval tam, kde skončil. A takhle se stalo asi 4x za celou noc. Když jsem ráno vstala, byla jsem unavená, rozlámaná a ani trochu odpočatá. Navíc s hroznou bolestí hlavy. Takže jsem strávila většinu dne u přítele v posteli s migrénou a dala si šlofíka ještě odpoledne. To mi už naštěstí Ďábel do snu nevlezl. Ale co, třešně byly už stejně odkvetlé.

I další dny byly skvělé, dokonce i počasí přálo procházce a jeden z večerů jsme strávili v hospodě s kamarády, jelikož kamarádka slavila narozeniny. Večer to byl supr, ale z toho kouře mě oči pálí ještě teď. Kuřáci mě začínají pěkně srát. Měli štěstí, že to utrpení za tu zábavu stálo. Ale stejně se uzavřeným zakouřeným prostorům budu zase nějakou dobu vyhýbat.

A teď to hlavní. Marta Kubišová! Nevím, zda jsem se tu už zmínila, ale právě ona se stala mou první nejoblíbenější interpretkou a právě na ní jsem vyrůstala. Ona byla tou, která mi zpívala z mé první vlastní audiokazety a její Dobrodružství s Bohem Panem byl můj úplně první nejoblíbenější song. A k jejímu vystoupení jsem se dostala opravdu zajímavou náhodou. Není to tak dávno, co jsem tuhle písničku poslouchala s přítelem a i jemu se zalíbila. Několik týdnů na to mu v práci byly nabídnuty lístky do divadla na termín 3.5.2015. A jaká to náhoda, že v ten den byla na programu právě Marta a její recitál nazvaný "S nebývalou ochotou...". Takže jsme tímto způsobem oslavili náš společný půlrok. Byl to opravdu kouzelný večer. A měla jsem vážně skvělé místo. Nejen, že bylo úplně nahoře v 1.řadě 2.balkónku a tudíž přímo naproti pódiu, takže se mi absolutně nic nepletlo, ale také mělo číslo 11. Byli jsme tam jedni z mála mladých a hádám, že možná vážně nejmladší. A sice mě lákala představa podepsaného CD, ale byli jsme už unavení na stání ve frontě s důchodci, takže jsme po skončení jeli domů, kde jsme naším příjezdem potěšili Belličku. Tenhle lístek půjde do rámečku, protože je skvělou vzpomínkou a Marta naživo zpívala úžasně. Českým interpretům jsem nikdy moc nefandila, ale jí budu fandit vždy, ačkoli svou pěveckou kariéru za tři roky ukončí. I v jejích sedmdesátidvou letech zní její magický hluboký hlas jako zvon, ze kterého mám husí kůži. To si nezaslouží jen potlesk celého divadla, ale především hluboký obdiv.
 


Komentáře

1 Antea | Web | 4. května 2015 v 18:47 | Reagovat

Já ti do toho teda nechci moc kecat, ale když už píšeš o původu čarodějnic... tak je to starý pohanský svátek (Beltein) a ohně se zapalovaly, aby se lidé a dobytek očistili od zimy...

2 Ann V. | Web | 4. května 2015 v 18:56 | Reagovat

Taky se mi zdají noční můry, ale takový sen na pokračování jsem zažila snad jen jednou, brr :D

3 Lucille Daryl | Web | 4. května 2015 v 19:34 | Reagovat

[1]: Příště si to prosím přečti ještě jednou, než se tu ze mě budeš snažit dělat hlupáka. Já jsem nepsala, jak se to slavilo původně, ale jak je tato oslava známá dnes, což byla věta, která navazovala na tu hlavní myšlenku "...a ačkoli lidé o historii ani původu tohoto zvyku dnes už moc nevědí..." :)

4 Antea | Web | 4. května 2015 v 19:45 | Reagovat

[3]: Tak v tom případě se omlouvám. :-) Beltein je můj nejoblíbenější svátek v roce a jsem na něj "trochu" přecitlivělá :-)

5 Obdivovatelka | 4. května 2015 v 21:14 | Reagovat

Tvůj přítel je zatraceně sexy!!!!

6 Lucille Daryl | Web | 4. května 2015 v 21:21 | Reagovat

[4]: Chápu. :)

[5]: Já vím!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama