Zhlédnuto ~ Paranormal Activity: Ghost Dimension

8. února 2016 v 7:30 | Lucille Daryl |  Zhlédnuté horory

Paranormal Activity: Ghost Dimension

Horor
USA, 2015, 97 min
Režie: Gregory Plotkin

☆ ☆

Na konci měsíci si většinou už nepamatuji, co všechno jsem zhlédla, a tak jsem se rozhodla, že budu průběžně přidávat nějaký ten film po jednom, než po kupě, jako tomu bylo kdysi. Nebude to žádná sálodlouhá (a už vůbec ne profesionální) recenze, spíš jen takové menší shrnutí. Horory jsou zkrátka mým obrovským koníčkem a píši o nich ráda, takže mi přijde škoda se o nich jednou za čas nezmínit.

Nedávno jsem si konečně našla čas a zhlédla poslední díl nudně dlouhé série Paranormal Activity. Tento díl byl v pořadí šestý, nesl název The Ghost Dimension a opět navazoval na ty předchozí. Paranormal Activity byl film, který mě velmi překvapil a v té době i docela vyděsil. Found footage nebyl zrovna rozsáhlý subžánr a kromě Záhady Blair Witch nebo třeba REC jsme na podobné kousky prakticky nemohli narazit. Přece jen to byl rok 2007.. Ach, ten čas tak letí, jako by to bylo včera, kdy jsme se vracely z kina a doma usínaly naprosto posrané z představy, že nás něco vytáhne z postele za nohu. Bylo to něco nového a ta skutečnost, že nikdo z diváků nemá nejmenší tušení KDO nebo spíše CO se ukrývá za těmi nevysvětlitelnými paranormálními jevy, zkrátka naháněla hrůzu. A to se mi líbilo! Ovšem další dily už byly naprosto zbytečné a nepřinesly nic nového a bohužel ani nic děsivého. Druhý díl byl pro mě odpad. Třetí díl mi přišel velmi dobrý, ale konec byl naprosto mimo mísu a dost mě naštval. Čtvrtý díl byla zbytečnost všech zbytečností a pátý díl byl hodně špatný a nepovedený vtip a mám takový pocit, že by i kdejaký amatér z Česka natočil něco mnohem lepšího. No a teď je tu díl šestý..


Začalo to poměrně mile a sympaticky. Vážně, atmosféra byla fajn a to je jedna z věcí, na které mi u hororu opravdu záleží. Jak mi nevyhovuje atmosféra, nikdy si mě horor nezíská. Ačkoli tu šlo opět o úplně jinou rodinu, než v předchozích dílech, scénář se ubíral dobrým směrem. Ale pomalu tam přilétla jedna moucha. A za ní druhá. A nakonec tam bylo much celé hejno. První věc, která mě hodně zklamala, bylo zobrazení oné "hmoty", zkrátka toho něčeho, co nás vlastně straší od prvního dílu. Naopak se mi líbily scény, během kterých chlápci sledují několik let staré videozáznamy, které se shodují s tím, co se právě děje u nich. Ostatně to jsme mohli vidět už v traileru. Jenže Paranormal Activity má jeden hrozný problém. Neustále skáče od jedné věci ke druhé a ačkoli to nakonec tak nějak dává smysl jako celek, má to vlastně ukrutné mezery a jakmile nad nimi začnete přemýšlet, zjistíte, že už to smysl nedává a že je to jednoduše kravina. Proto se mi líbil první díl, který podle mě rozhodně neměl mít pokračování. Žádné, natož pět! Bylo to nové, bylo to nepředvídatelné, bylo to děsivé. A fungovalo to! Skončilo to otevřeně, ale skončilo to dobře. O žádném dalším dílu se to říct nedá. A bohužel ani o tomto. Lehce se nám odhalí i temné síly, nebo-li Toby. Ale stále je to víc a víc zamotané a zkrátka nemá sebemenší smysl nad tím vším přemýšlet jako nad něčím, co navazuje na předchozích pět filmů. Atmosféra se mi líbila, začalo to velmi pěkně, ale to je tak všechno. Konec byl jako všechny předchozí - rychlý, pomatený, ukřičený a naprosto NUDNÝ. A podle mě je to velká škoda. Spousta lidí tento díl považuje jako závěr, ale já si osobně nemyslím, že to končí.. Jelikož otevřený konec si opět říká o další díl. Jenže u PA je ten problém, že my se po otevřeném konci vrháme do dalšího dílu naprosto po hlavě a v závěru se stejně nedozvíme nic o tom předešlém otevřeném konci. Navíc mi samotné zpracování temných sil připomínalo spíše nádech fantasy, což se do původně duchařského filmu zkrátka absolutně nehodí. Po nejhorším čtvrtém dílu to bylo fajn, to ano, ale já už bych se v tom opravdu dál nešťourala. Šest dílů je dost, tahle série už zkrátka nemá šanci ubírat se tím správným směrem.

zdroj dvd obalu: i.imgur.com
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama