Recept na báječný podzim

2. října 2016 v 19:01 | Lucille Daryl |  Ze života


Tenhle článek jsem se rozhodla napsat jako vysvětlení, proč vlastně miluji podzim a co mám na něm nejradši a zároveň jako doporučení pro ty, kteří se v těchto dnech nudí nebo podzim neumí prožívat v celé jeho kráse. Jsem podzimní dítě, narodila jsem se 11.listopadu a těžko říct, zda je to tím, ale podzim mi zkrátka bere dech. Je tu totiž spousta věcí, které je nejlepší dělat právě v tomto období, protože právě ve spojení s podzimem mají tu nejkouzelnější atmosféru! Začneme hezky od začátku.

Podzimní rána - rána mám obecně nejradši, na podzim je ale zbožňuji naprosto extrémně. Jsem ranní ptáče a téměř každý den vstávám kolem páté hodiny. Na podzimním ránu mám nejraději to, že je venku ještě tma, takže si mohu rozsvítit světýlka, zapálit svíčky a udělat si zkrátka velmi útulnou atmosféru. Někdy si pustím televizi, někdy nějaký dokument (moje nedělní tradice s přítelem je sledování paranormálních nebo sci-fi dokumentů, teď na podzim je to ještě lepší!), jindy třeba horor nebo i animák - zkrátka na co mám zrovna chuť. Když jdu do práce, zapnu si třeba jen písničky. Teď na podzim jsou to písničky tématicky halloweenské, nebo alespoň od mých oblíbených horror-punkových kapel, jako jsou třeba Misfits nebo Wednesday 13. Zkrátka se zachumlám do županu, vezmu si teplé ponožky a po mé ranní rutině, která zahrnuje především cvičení či posilování, si připravím snídani a vlezu si zpátky do postele, nebo na zem do peřin a užívám si to krásné ráno. Někdy si snídani vezmu i k počítači, když mám třeba chuť si u toho něco málo počíst na internetu, nebo zhlédnout nějaká videa. Rána jsou prostě báječná věc a na podzim jsou o tolik báječnější! A když mám čas, využiji je i na krátkou mrazivou procházku po lese a zachumlám se až po ní. :)


Jídlo - Na podzim je spoustu skvělých sezóních pokrmů, které si můžeme připravit. Myslíte, že by dýňová polévka byla stejně dobrá v létě, jako v tomto období? Kdepak. To už nemá to kouzlo. Proto si veškeré dýňové pokrmy nechávám na podzim. Stejně tak teplý jablečný štrůdl nebo koláč s vlašskými ořechy chutná nejlépe na podzim. Je to skvělé období nejen na jezení těchto báječných dobrot, ale také na jejich přípravu. Nevím jak vás, ale mnohem radši peču v tomto počasí, než třeba v létě, kdy se u té trouby zpotím jak na maratonu. Skořice, jablíčka, dýně, vlašské oříšky.. to je moje!

Odpolední venkovní posezení - Obecně mám ráda posezení venku, ať už sama s čajem či s rodinnou. A na podzim mě to baví ještě víc. Kolikrát si vylezu na balkón zachumlaná v dece s čajem a nějakým čtením a jen tak si užívám tu odpolední siestu s lehkými paprsky podzimního slunce.


Filmy a seriály - I mezi nimi jsou takové, které mají největší kouzlo právě v tomto období. Ať už jsou to filmy Tima Burtona, klasické horory všech druhů, nebo zkrátka filmy různých žánrů odehrávající se v podzimní krajině. U mě vedou především ty "creepy" animáky a horory, ale přiznám se, že sledování Gilmorových děvčat je po loňském roce takovým mým zpříjemněním slunečných podzimních dní, protože to jejich městečko má tak krásnou atmosféru, že to ani nelze popsat. Člověk na to jen kouká a sní, že tam bydlí taky. Uvidíme, který seriál nebo film se stane mým letošním favoritem, ale každopádně mám i takové stálice, které musím minimálně jednou v roce v tomto období zhlédnout. Mezi ně patří třeba Mrtvá nevěsta, Ukradené Vánoce, Halloween a nebo Noční můra v Elm Street.

Procházky a fotografování - Jsem hrozně lesní tvor. Miluji procházky. Se psem, sama, s mamkou a se sestrou.. Každá má něco do sebe. V lese je to prostě nejkrásnější právě na podzim. Ráda si sbírám lístky a větvičky, kterými si později zdobím pokoj, nebo si vyrazím na procházku s foťákem a fotím tu barevnou nádheru. Na podzim vypadají i ty nejobyčejnější věci naprosto kouzelně a lze pořídit spousta přenádherných fotografií. Ať už krajin nebo detailů. Počasí je navíc ideální i na nejrůznější výlety - A to jak do přírody, tak na nějaký hrad nebo zámek. Dokonce i návštěva nějakého města je skvělý nápad, který lze zakončit posezením v kavárně na nějakém dobrém horkém nápoji. I posezení někde v přírodě nebo v parku na lavičce je skvělým zážitkem, když vás obklopují ty barvy podzimu. Sama se čtením, s hudbou, s drahou polovičkou, s kamarádem..

Venku mrazí, doma hřeje - Víte, co je nejkrásnější, když se vrátíte z mrazivé podzimní procházky? Sednout si doma k hořícím kamnům nebo krbu a jen tak pozorovat ty plamínky a poslouchat to praskání. A co teprve ta vůně? Ach, to je přesně jedna z těch věcí, které nelze nemilovat. O to větší požitek to je, když si k tomu připravíte čaj, nebo třeba kávu či kakao. A třešnička na dortu? No přece vrnící kočky. ♥Brzy se stmívá - Tohle možná nevyhovuje každému, ale já mám hrozně ráda to, jak se na podzim začíná brzy stmívat a i ráno je déle tma, až se postupně úplně změní čas na zimní. Taky máte tenhle čas radši, než ten letní? V říjnu je ta atmosféra venku tak dokonale spooky i přes den, kdo by to nemiloval?!


A co dělat, když prší? - Mnohem radši mám ten "suchý podzim", ale ony i ty deštivé dny mají něco do sebe. Uznávám, že někdy je to počasí opravdu nevábné a když se k tomu přidá zima, jednomu se zkrátka moc ven nechce. Ale o to krásnější je zůstat doma a zalézt do postele! Deštivé dny jsou ty nejlepší na sledování hororů. Nebo můžete jít péct, zdobit si pokoj a nebo fotit doma. Já třeba hrozně ráda fotím podzimní fotky svých koček. A další skvělou volbou je úklid. Ano, i úklid se na podzim stává větší zábavou! Pusťte si k tomu třeba halloweenské rádio. A víte, že mě i to blogování baví víc?

Nakupování - Není lepší chodit nakupovat na podzim? V létě to kolikrát ani nejde, když praží slunce a vy se potíte i v tílku, natož se ještě tahat s taškama. Na podzim je to nakupování hned lepší, tedy alespoň mě baví o dost víc - a to i z toho důvodu, že se pomalu blíží Vánoce a využít podzimní dny na nakupování vánočních dárků je vlastně ta nejlepší možnost vůbec. Jednak to budete mít z krku dřív a nebudete se muset nervovat na poslední chvíli, ale hlavně si ušetříte ty tlačenice s těmi všemi otravými lidmi.. brr, lidi.

Černá hodinka - Tuhle hodinku jsme si se sestrou dělávaly už jako malé holky společně s naší mámou. Zatemněly jsme všechna okna, zapálily si svíčku a probíraly jsme záhady a všemožné nadpřirozené jevy. Není k takovému dýchánku podzimní počasí ideální?
Čas na šátky a kabátky! - Nevím, jak vy, ale já mám vždycky hroznou radost z toho, když si na sebe ráno můžu vzít bundu a šátek. Ať už je to můj kožený křivák, podzimní kabátek nebo bunda s kapucí, cítím se v tom maximálně pohodlně a je mi hrozně příjemně. A když ten vzduch lehoučce mrazí do nosu a já se můžu zachumlat do šátku.. uhmm! Miluju ten pocit.

Halloween - Vrchol celého podzimu je pro mě Halloween. Sice se u nás neslaví, což mě hrozně mrzí a strašně moc bych chtěla zažít Halloween v Americe, ale to přece neznamená, že si ho každý nemůže oslavit po svém. Já ho tak nějak poskromnu oslavuji během celého podzimu. Ráda nakupuji halloweenskou výzdobu a užívám si tu atmosféru. Asi týden před Halloweenem dlabu dýně a neuvěřitelně si to užívám. Letos to bude už podruhé, co uspořádám i menší halloweenský dýchánek víkend před samotným Halloweenem. A přesně takhle to mám ráda - hezky poskromnu. U nás v ČR jsou jediné halloweenské párty ty diskotékové, plné idiotských mudlů převlečených do nevkusných kostýmů a tancujících na nevkusnou hudbu. Smutné. 31. října si radši sednu na gauč s pizzou a pustím si nějaký horor z osmdesátých let. A vůbec, proč nejsem konkrétní? Stejně to vyhraje Halloween.

I konec je nádherný - Nevím, jak vy, ale já, jakožto zarytý hororový nadšenec, prožívám každoročně takový ten post-halloweenský syndrom - zkrátka mám 1. listopadu po Halloweenu takovou maličkou depresi (v tom nepravém slova smyslu, samozřejmě!) z toho, že je všechno u konce. Ale hned 2.listopadu už se ladím na Vánoční mód, který je stejně nádherný, jako ten podzimní. Sklízím výzdobu do jedné krabice a z té druhé vytahuji další. Zkrátka tu není žádné ošklivé mezi, protože ihned po 31.říjnu zbývají jen necelé 2 měsíce do Vánoc - a to je ideální doba jak na výzdobu, tak i na nakupování dárků, poslouchání vánočních písniček a koled, sledování romantických amerických filmů a další. Ale o Vánocích zase příště, protože stejně jako podzim, i zima je mým favoritem.


Podívejte se ven z okna, nadechněte se a uvědomte si, jak jsou ty maličkosti nádherné. Ten čerstvý vzduch. Ta atmosféra. Ty lístky, které se pomalu začínají zbarvovat. Ty dýně, které už jsou připravené k vydlabání. Ta vůně spadaného listí. Taky máte chuť vzít si na sebe lehkou bundu, omotat si šátek kolem krku a vyrazit ven? Ať už na procházku, nebo se jen tak poflakovat na zahradě, nebo si sednout na terasu s teplým čajem? Kdo má chuť se po procházce vrátit do teplého pokoje, zachumlat se do deky, vzít si kousek dýňového koláče a pustit si horor? Já rozhodně.

Minulý týden jsem měla jeden volný všední den, a tak jsem si ho krásně užila. Užila jsem si ráno v županu s dobrou snídaní, dopolední procházku, vyrazila jsem na malý nákup a zbytek dne jsem se jen tak flákala na zahradě a fotila. Podařilo se mi třeba vyfotit tohohle krásnýho ježourka. A o tom to přesně je, radovat se z maličkostí a užívat si je naplno.

A na závěr malý tip v podobě filmů vhodných do podzimních dnů:

Animované:
 • Ukradené Vánoce Tima Burtona
 • Mrtvá nevěsta Tima Burtona
 • Frankenweenie
 • Hotel Transylvania
 • Norman a duchové
 • V tom domě straší
 • Casper
 • Koralína a svět za tajemnými dveřmi
Horory:
 • Halloween 1,2
 • Tales of Halloween
 • Halloweenská noc
 • All Hallows' Eve 1,2
 • Noční můra v Elm street
Horory se podle mě na Halloween hodí jakékoli, já ale vybrala ty s halloweenskou tématikou (+ Noční můru, to je moje tradice) a těch je, bohužel, velmi málo (alespoň těch povedených), ačkoli je to tak krásný námět.

Komedie, ostatní:
 • Beetlejuice
 • Addamsova rodina 1,2
 • Hocus Pocus
 • Ghostbusters
 • E.T. mimozemšťan
 • Halloweentown
 • Burying Ex
 • Fido
Ráda uvítám i tipy od vás, nejen na "spooky" filmy, ale i na některé obyčejné, které se odehrávají v nějakém podzimním městečku, nebo zkrátka mají vhodnou podzimní atmosféru.
Co se týče seriálů, skvělé na podzim je určitě stará klasika The Munsters nebo Addams Family, v tom "novějším" případě je to rozhodně Supernatural. A z těch nehororových u mě zkrátka vedou již zmíněné Gilmorky (které jsem celé svě dětství/dospívání nenáviděla a hrozně mě iritovaly). Jinak moc seriálová nejsem. Teď ale začínám sledovat Stranger Things, tak se k tomu snad brzy vyjádřím, podle popisu mě to totiž velmi zaujalo.

 


Komentáře

1 Sarah's History | Web | 2. října 2016 v 19:29 | Reagovat

Já podzim naprosto zbožňuji. Není krásnějšího období! Pochopitelně ti musím pochválit i tento blog, je překrásný.
Také jsem podzimní dítě. 11. 11.? To je skvělé datum! Já jsem 22. 11., to se mi také moc líbí.
Dokonalý článek! Přesně vystihuje to, co na čtvrtém ročním období tak miluji. Věřím, že nejsme samy, kdo to tak cítí.
Ten seznam filmů na konci je skvělý, hned si ukládám odkaz a budu si je postupně pouštět. Už se nemůžu dočkat!

2 Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 2. října 2016 v 20:35 | Reagovat

K říjnovému sledování bych ti doporučila ještě Over the Garden Wall, na podzim naprosto dokonalá záležitost.

3 Bels | E-mail | Web | 2. října 2016 v 20:56 | Reagovat

Teda, u předešlého článku jsem se rozplývala, jak tyhle články miluji a po nějaké době zkontroluji bloglovin a čeká na mě tenhle skvost! ♥

4 m. | E-mail | Web | 22. října 2016 v 18:36 | Reagovat

Ty lampičky jsou naprostá paráda! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama