Výjimečnost listopadu

9. listopadu 2016 v 14:41 | Lucille Daryl |  Ze života

V jednom z minulých článku jsem psala o tom, jak je pro mě vždycky konec října smutný. V tomto článku si řekneme, v čem mám naopak listopadové dny ráda.

Říjen je měsíc Halloweenu. Měsíc všeho strašidelného a děsivého, černých koček a čarodějnic, zombie, upírů, duchů a vlkodlaků. No zkrátka měsíc všech příšer. Ve článku recept na báječný podzim jsem Vám napsala, co mám na prvních podzimních dnech nejraději, co ráda dělám a vypsala jsem vám typicky halloweenské filmy. Ten článek se tudíž týká především září a říjnu. No ale co s listopadem?


Listopad je zajímavý v tom, že je to přechod z Halloweenu do Vánoc. A proč nezkombinovat tyto dva úžasné svátky? Teď je na to ta nejlepší doba! A jak jinak si navodit pohodlnou atmosféru, než doma při sledování filmu?

Listopadové filmy,aneb Lucille Daryl doporučuje:

Střihoruký Edward - Tak bez Edwarda by nebyly Vánoce. Je to Burtonovka, což znamená, že je to creepy, a zároveň je to film vánoční. Takže na co čekat? Já mám letos v plánu kouknout na něj na své narozeniny, jelikož 11. listopadu přijíždí Martin na bílém koni a to znamená, že by mělo sněžit. Tímhle si pojistím, že opravdu sněžit bude. Minimálně v Edwardovi.

Gremlins 1,2 - Tady platí totéž jako u Střihorukého Edwarda. Je to zkrátka hororová komedie o krvelačných příšerkách a bonusem jsou Vánoce a jejich krásná atmosféra. Perfektní film na listopad.

Batman se vrací - Můj nejoblíbenější filmový Batman vůbec. Ten prostě k tomuto období patří. Burton si s ním podle mě poradil nejlíp, než kdokoli jiný, a ta tajemně mrazivá atmosféra v Gothamu s trochou padajícího sněhu je prostě nádherná.

The Nightmare before Christmas - Tenhle kousek snad ani nemusím komentovat. Je pravda, že já na něj koukám před Halloweenem, ale vzhledem k tématice Vánoc se skvěle hodí i po něm.

Casper a strašidelné Vánoce - Co si budeme povídat, tenhle animovanej kousek je zkrátka trochu víc pro děti, než třeba Nightmare before Christmas, ale Casper je prostě Casper. ♥ Duch, Vánoce... Myslím si, že požadavky splňuje.

A Christmas Horror Story - Další loňský krampusácký kousek, který mě dost překvapil. Mile, i nemile, ale překvapil. Pár zajímavě nezajímavých příběhů a rozhodně zajímavý konec, který vás ale donutí přemýšlet nad tím, že to vlastně celé vůbec nedává smysl. Ale je tam Krampus a je tam vánoční atmosféra. To v listopadu na nudu stačí! Není to ale ten film, který by člověk potřeboval vidět víckrát.

Krampus - Musím se přiznat, že na toho se teprve chystám, protože jsem ho loni jaksi nestihla a koukat na něj po Vánocích by byla škoda. Takže se tu možná brzy objeví i recenze.

Rare Export - A toto je další film, na který se teprve chystám. Zaujal mě na něm odlišný pohled na Santa Clause a koneckonců by to nemuselo být vůbec špatné.

A pak jsou tu takové ty trapné komedie typu Ďábelský Santa neboJack Frost: Sněhový zabiják, které jsou teda naprosto o ničem, ale třeba někoho i tenhle jednoduchý humor dokáže zabavit. Kritéria pro zařazení to splňuje, takže proč to nezmínit.

No a nakonec samozřejmě přicházejí v potaz všechny ty vánoční horory, jako Silent Night; Silent Night, Deadly Night; Černé Vánoce, Vánoční teror a další ptákoviny tohoto typu, kterých je hrooozně moc a zároveň skoro žádné kvalitní, nebo alespoň mně osobně zatím snad žádný vánoční horor nesedl (a to dokonce ani původní Černé Vánoce). Je smutné, že většinou se jedná o blitku (pardon za ten výraz, ale nevím, jak výstižněji to pojmenovat) bez jakékoli zápletky a příběhu. Černé Vánoce do této skupiny sice nezapadají, ty příběh mají, ale atmosféra se mi zkrátka nelíbí. Ale budu pátrat dál a pokud máte i vy nějaké typy, sem s nimi! Já budu jedině ráda. Ale spoustu už jich mám omrknutou.


Ve zmíněném minulém článku píšu nejen o filmech, na které ráda koukám v období října, ale i o činnostech, které ráda dělám. V listopadové části podzimu se ty aktivity moc nemění, ale mění se jejich celková atmosféra. Ve vzduchu už nevisí ta napjatá halloweenská atmosféra, nýbrž to pomalu přicházející kouzlo Vánoc a zvuk rolniček..

Co se týče jídla, místo dýňových sezóních koláčů dávám přednost všemu, co alespoň trochu voní perníkem. A nemusí to být jen klasický perník na plech nebo malé perníčky (ačkoli i ty mám rozhodně v plánu, ale na to je přeci jen trochu brzo), ale perníkové koření dávám zkrátka do všeho. Do kaší, do lívanců, do dezertů.. Mám v plánu i nějaké to perníkové kapůčo!

Pravda, že o odpoledním venkovním posezení se mi už může leda tak zdát, ale procházky jsou v tomhle období pořád nádherné. Jsou trochu jiné, protože člověka už přece jen o něco víc zebou prsty a tváře, ale jít ráno tou mlhou a zmrzlou křupavou trávou je nádherné. V hlavě mi vždycky hrají koledy. Opět je zase co fotit, jelikož stromy shazují své poslední lístky a omrzlé větvičky se krásně třpytí... Nejhezčí je to nad ránem, když v pozadí toho všeho vychází slunce.

Nejen, že už se nějaký čas brzy stmívá, ale po Halloweenu se setmí doslova lusknutím prstu a už v pět hodin je tma jako v pytli! A to k té přicházející zimě prostě patří a večerní procházky už mi připomínají ten blížící se prosinec, Mikuláše, a to, jak začínají domy ve vesnici svítit vánoční výzdobou.

Listopad je také nejvyšší čas na nakupování - jednak vánoční výzdoby (protože té není nikdy dost!) a pak samozřejmě dárků! Věřte mi, v prosinci už je na to pozdě. Prosinec si člověk musí užívat relaxací a čekáním na Ježíška již ve vyzdobeném útulném domově, sledováním vánočních filmů, pálením skořicových svíček, posloucháním koled a balením již nakoupených vánočních dárků.

Ale to nejkouzelnější na listopadu je stejně první sníh.. S ním se pro mě definitivně vytratí zbytky z Halloweenu a začíná pro mě to nádherné vánoční období.

No a ani nemrkneme a máme tu prosinec. Tak si listopad a poslední podzimní dny s nádechem zimy užijte! Pak už ji tu máme v celé své nelítostné a chladné kráse. A víte co? O prosinci zase příště, nějak mě tyhle články začaly bavit.

 


Komentáře

1 Alena | Web | 10. listopadu 2016 v 6:50 | Reagovat

A přesně proto mám listopad taky moc ráda!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama