Zhlédnuto ~ Krampus

15. listopadu 2016 v 16:00 | Lucille Daryl |  Zhlédnuté horory

Krampus

Krampus: Táhni k čertu

Horor / Komedie / Fantasy
USA, 2015, 96 min
Režie: Michael Dougherty

☆☆

Kdo se nikdy nebál, že ho na Mikuláše odnese čert, ten ať hodí vánoční ozdobou. A to jste přitom nenarazili na nejstrašlivějšího z pekelníků, na Krampuse. Temný protipól všech vlídných symbolů údajně nejkrásnějších svátků v roce dokáže spolehlivě vyděsit nejen děti, ale i nevěřící dospělé. K tomu, aby se vám zjevil a strčil vás do pytle, přitom stačí tak děsivě málo. Puberťák Max žije v obyčejné rodině, kde jsou vztahy a emoce jako na houpačce, tedy chvíli nahoře, chvíli dole. Aktuálně jsou u bodu mrazu, protože se blíží poněkud vypjaté období Štědrého dne a navíc na svátky dorazila rodina máminy (Toni Collette) sestry (Alison Tollman), která patří k trochu jinému civilizačnímu okruhu, diplomaticky řečeno. Místo klidu a míru proto v téhle rodině vypukne peklo, na což Max velmi nešťastně reaguje prohlášením, že by Vánoce nejraději zrušil. V tu chvíli začne venku zuřit sněhová vánice, po které už nic nebude, jako bylo dřív. Nejen že přestane jít elektřina a nedá se nikam dovolat. Za okny jejich domu se začnou zjevovat děsivé stíny, které získávají čím dál děsivější kontury. Krampus vytáhl v čele armády monster potrestat ty, kteří zavrhli Vánoce. Místo svařáku začne téct krev. A nikdo netuší, jak to zastavit.(CinemArt CZ)


Loňská hororová předvánoční novinka, ke které jsem se dostala až letos. Michael Dougherty je rovněž režisérem hororu Halloweenská noc (v originálu Trick 'r Treat), který bych shrnula podobně, jako Krampuse - nápad a námět dobrý, atmosféra super, zpracování nudné, postavy na přes držku - a celkově bohužel nic moc.
Námět se mi opravdu velmi líbil. Zhrzený kluk z pitomé rodiny, který zanevře na Vánoce, což pochopitelně pohladí ego Krampusovi a tak se vydá do světa ničit a zabíjet. Proč ne, mě by to bavilo. JENOMŽE. Malý klouček byl sice sympatický od samého začátku, ale ostatní postavy byly opravdu nesnesitelné. A i když to u některých byl záměr, vážně se na to nedalo koukat. Působilo to naprosto uměle, nesmyslně a v první řadě velmi, velmi přehnaně.
Na mě to bylo hrozně dlouhé, utahané a nezáživné. Prostě nuda. Abych se přiznala, zbývalo sice jen třicet minut, ale i přesto jsme film vypli a šli radši spát, protože už těch předchozích třicet minut jsme se přemáhali, abychom nezavřeli oči. Byla to prostě nuda a mou pozornost si to neumělo získat. Dalším problémem tohoto filmu bylo to, že byl neuvěřitelně předvídatelný. Prakticky nic vás tam nedokázalo překvapit, protože jste u každé scény tušili, jak bude pokračovat a jak v závěru dopadne. Stejně tak to bylo bohužel i se samotným koncem filmu, který jsem dokoukala před chvílí.
To, co se rozhodně povedlo, byl námět, atmosféra, kamera a dokonce i soundtrack byl moc pěkný. To jediné podle mě stálo za to. Jenomže já si furt nejsem jistá, jak jsem film měla vnímat. Jako horor by to nestálo za nic, jako hororová komedie snad už vůbec ne a jako rodinný fantasy film to podle mě bylo slabé. Zkrátka, ať na to koukám z jakéhokoli úhlu, prostě se mi to nezdá. Z každého úhlu pohledu tomu něco chybí. Má to víc much, než bych snesla. Bohužel to pro mě bylo zklamání.
Co se týče zobrazení Krampuse, špatné rozhodně nebylo, ale na prdel jsem si z něj taky nesedla.

A to ta obálka vypadá tak lákavě. Tak alespoň vidím, že hodnotit věci podle obalu se nevyplácí.

zdroj dvd obálky: http://daystune.com/
 


Komentáře

1 Sylva | Web | 16. listopadu 2016 v 12:32 | Reagovat

To byla blbina, nedoporučuju!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama