Zhlédnuto ~ Rozpolcený

24. ledna 2017 v 20:46 | Lucille Daryl |  Zhlédnuté horory

Split

Rozpolcený

Horor / Thriller
USA, 2016, 116 min
Režie: M. Night Shyamalan

**** a půl

V Kevinovi se skrývá 23 identit. Každou chvíli se má probudit dvacátá čtvrtá.

Kevin, v němž se skrývá 23 různých a naprosto odlišných osobností, unese tři studentky a zamkne je kdesi ve sklepení. Vzhledem k jeho změnám v chování jsou zmatené a netuší, co se děje a co s nimi chce udělat. Po nějaké době začínají odhalovat jeho rozpolcenou osobnost a jedna z dívek toho využívá k úniku. Zároveň se ale dozvídají o brzském příchodu někoho, komu devítiletý Hedwig, což je jedna z osobností v Kevinovi, říká Netvor.Na tenhle film jsem se těšila od doby, co se objevil první trailer. Nejen, že jsem si Jamese McAvoye velmi oblíbila a dokázal mě okouzlit i v takové ptákovině, jako je Victor Frankenstein (2015), ale už z traileru na tento nový thriller bylo zcela jasné, že role plešatého schizofrenního blázna mu padne jako šitá na míru. A abych byla co nejvíce překvapená, po zhlédnutí traileru jsem si o filmu vůbec nic víc nezjišťovala a zkrátka se jen těšila, co z toho bude.

Ve čtvrtek měl premiéru a tak jsme hned v pátek zašli do kina. A musím říct, že vůbec návštěvy kina nelituji. Naopak, film splnil přesně mé očekávání. Nedá se o něm moc rozepisovat, aniž bych nevyzradila různé zvraty a zápletky, ale mohu film hodnotit z technické stránky. Režisér M. Night Shyamalan už má na svém kontě pár hororů, z toho některé jsou velmi podařené, jako například dnes již legendární Šestý Smysl nebo mysteriózní sci-fi o mimozemšťanech, Znamení. V předloňském roce natočil také velmi originálně a s vtipem podaný horor s názvem The Visit. Ani tenhle kousek od něj nezklamal a pro mě je naopak zatím nejlepší. Film má naprosto vše, co od něj já osobně očekávám. Zajímavý a neotřelý příběh, který je navíc velmi chytlavě podaný; skvělé herecké obsazení na nejvyšší profesionální úrovni; scény plné napětí, zvratů a v neposlední řadě i momenty, kterým se může člověk opravdu od srdce zasmát a nejedná se o rádoby vtipné a velmi suché scény, které jsou v poslední době hojně nastrkávány do filmů všech žánrů. Tohle je Thriller s velkým T.

Dá se říct, že je příběh rozdělen do několika částí, a musím říct, že ani jediná z nich mě nenudila a neměla jsem šanci, aby mou pozornost cokoliv od filmu odtrhlo. Ač jsem se setkala i s recenzí, ve které byly scény s psycholožkou (Betty Buckley) nazvány velmi nudnými a zbytečně zdlouhavými, musím důrazně nesouhlasit. Betty svou roli hrála tak neuvěřitelně bravurně a sympaticky, že by k ní chtěl dobrovolně chodit i psychicky zcela zdravý jedinec. Anya Taylor-Joy, která byla hlavní představitelkou ze tří unesených dívek, do filmu přinesla osobní příběh z minulosti, který byl velmi silný a až neuvěřitelně mrazivě podaný. Tuto mladou herečku jsem do té doby viděla jen v hororu Čarodějnice, který pro mě byl velkým zklamáním a z nějakého důvodu mi tam tak trochu pila krev, čehož jsem se bála i v tomto filmu a na začátku filmu jsem byla téměř přesvědčená, že to tak bude. Jenže během pár minut se vše obrátilo, jelikož předvedla perfektní a především reálné výkony a ukázala, že se v ní skrývá ohromný talent nasměrovaný na tu správnou cestu - cestu hororu. Tahle herečka se k tomu žánru hodí jako dlouho nikdo. Já si na to herecké obsazení totiž velmi potrpím, a pokud se v hororech objeví někdo typu Abigail Breslin nebo Emma Roberts, tak se na to prostě nedá koukat. Tahle slečna je naopak hororový poklad. Skvěle své role zahrály i zbylé dvě slečny. Bylo to snad poprvé, co jsem ve filmu viděla chování srovnatelné s mou představou o tom, jak by se úplně obyčejný člověk choval v takovéhle situaci. Jindy postavy působí absolutně nereálně až přehnaně, tady to bylo ale velmi skutečné... No a konečně se dostáváme k hlavnímu představiteli, který mě nesmírně potěšil a ačkoli jsem od něj skvělý výkon očekávala, mé očekávání dokázal ještě překročit a vyšplhat se výš. James McAvoy je pro mě od teď vážně jednička a troufám si říct, že jako herec je jeden z nejlepších vůbec. Zvládnout tak odlišné role s minimálním časovým přechodem, to je prostě něco. Na něj byla skutečně radost pohledět. Jak už jsem zmínila, nesmírně mě bavil i ve Vincentu Frankensteinovi, který byl z filmového hlediska tak trochu hovadinou, ale když se s jeho talentem spojí i schopný režisér s kvalitním nápadem, vyjde z toho něco neuvěřitelného. Myslím, že na roli Kevina by se nikdo nemohl hodit lépe a skutečně si na jeho místě neumím představit nikoho jiného. Kdysi jsem říkala, že snad jen Johnny Depp dokáže zahrát kohokoliv. No, myslím, že ho právě někdo sesadil z jeho chameleoního trůnu... Co se týče kamery, ta byla na jedničku s hvězdičkou a šestkrát podtrženou.

I přesto všechno nadšení jsem našla něco, co mě trochu mrzelo a zklamalo. A tím je nedostatečné seznámení s Kevinovými osobnostmi. Chápu, že představit v jednom filmu 23 osobností (a k tomu zahraných jednou osobou) je tak trochu nereálné a velmi časově náročné, nicméně nějaký ten náznak toho, kdo byli ti další, mi tam prostě chyběl. Ale to už je asi mou zvědavostí. Na druhou stranu je to trochu vzrušující, když člověk neví, netuší a celé je to zahaleno takovou tou rouškou tajemna.. Ale stejně se s tím nedokážu tak úplně smířit. Film na Kevinových dvacet tři identit zkrátka láká, je na tom svým způsobem postavený, a tak divák pochopitelně očekává víc. To je jedno takové větší mínus. Zároveň ale asi poslední, které jsem schopna najít.

Spousta lidí si rovněž stěžuje na nevyhovující konec a zvraty, které přinesl, nicméně já jsem velmi spokojená. Mohla bych psát do nekonečna, ale nechci, neboť vás nechci připravit o žádné, ani to sebemenší, překvapení a napětí. Chci vás jen nabudit a doporučit tento film všem milovníkům thrillerů. Za mě to rozhodně stojí za to.

 


Komentáře

1 Alexandra | Web | 24. ledna 2017 v 21:09 | Reagovat

Slvela recenzia :) az vycerpavajuca, ald naozaj skvela

2 Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 24. ledna 2017 v 21:48 | Reagovat

No, myslím, že tohle potřebuju vidět. >:3

3 ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 25. ledna 2017 v 2:21 | Reagovat

To jsem ještě neviděla

4 Melanie | Web | 25. ledna 2017 v 11:35 | Reagovat

Díky za tip! :) Nevím, jestli mi to vyjde v kině, ale rozhodně se na to pokusím dostat. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama