První výlet a první ples

7. března 2017 v 7:41 | Lucille Daryl |  Zážitky

Předpověď počasí na sobotu doslova řvala o to, aby si člověk honem rychle naplánoval nějakou aktivitu. A tak jsme krátce po snídani vyrazili na první malý výlet. Dopoledne bylo ještě docela chladno a nepříjemně foukalo, ale sluníčko nezklamalo a během odpoledne se udělalo opravdu teplo. Náš první výlet nebyl daleko, na místě jsme byli asi za patnáct minut. Na internetu jsem totiž narazila na to, že "za rohem" města, kde bydlí přítel, je krásné Arboretum. Jedná se o obec Vysoké Chvojno, která je opravdu maličká a připomíná takové ty typické české staré vesničky, ve kterých je všehovšudy dvacet ne zrovna pěkných domů se zahradou plnou harampádí a slepic. Nic, co by mě lákalo, ale zahrada plná krásných stromů navazující na obrovský les je vážně klenot této "špinavé díry".


Arboretum vzniklo se záměrem vybudovat na těchto pozemcích zámek. Ze stavby zámku nakonec sešlo a vybudoval se jen zámecký park. Výsadbu provedl v anglickém slohu lesmistr Adolf Laufke Sandtner. v letech 1886-1889. V areálu arboreta byly vysázeny stromy ze všech světadílů severní polokoule a v současné době se zde nachází celkem 214 druhů jehličnanů, listnatých keřů a stromů. Mezi nejvzácnější druhy patří sbíhavý smrk, jalovec kanadský a borovice Jeffreyova, jeřáb prostřední, jeřáb břek, liliovník a převládající červenolisté buky.Na areál arboreta navazuje Přírodní rezervace U Parku, což je nádherná lesní stráň. U Penzionu Zámeček je také velký výběh jelenů, daňků a muflonů.

Arboretum mě opravdu okouzlilo a máme v plánu se tam vrátit, až všechno pokvete a taky na podzim, protože ta představa všech těch krásných stromů, lístků a barev je prostě kouzelná. Teď jsme tam byli v období, kdy ještě nic nekvete a všechno se teprve probouzí z té dlouhé zimy, takže podmínky na focení nebyly ideální - obzvlášť, když patříte k lidem, kteří zrovna přírodu moc fotit neumí. Navíc podzim je pro mě zkrátka srdcovou záležitostí a tohle je přesně to místo, na kterém bych v této době chtěla být. Tentokrát jsme si to alespoň hezky prošli a podívali se na přátelské roztomilé laňky, jeleny a muflony.

Procházku jsme si užili ještě doma po příjezdu po obědě, protože v tom počasí by bylo hříchem zůstat doma. Dokonce jsem ho chtěla využít i pro první venkovní workout v tomto roce, ale přece jen u nás ještě dost foukalo, a tak jsem si ho odcvičila doma. Skákání přes švihadlo na balkóně ale nešlo odolat, jelikož to mi chybělo od konce léta.
No a závěrečnou aktivitou soboty byla účast na maturitním plese naší střední školy, ze které už jsem venku asi opravdu moc dlouho, neboť to pro mě byl víceméně ples neznámých lidí a účast mých bývalých spolužáku byla k pláči - sešli jsme se dva. Ale i tak bylo příjemné si zase jednou po čase vyrazit a mít možnost se vyfiknout. Dokonce ani večer nebyla taková zima, a tak chůze přes náměstí v šatech a podpatcích nebyla tak nepříjemná, jak mohla být (tzn. že mi prdel mrzla jenom maličko).

V neděli jsme byli pozvaní na kapučíno k sestře, a tak jsem se rozhodla upéct veganský tvarohový koláč s meruňkami, který si musím pochválit, opravdu se vydařil. Foto bohužel nemám, neboť koláč měl být strouhaný, ale vzhledem k tomu, že jsem byla nucena pohnout, protože jsem za prdelí měla babičku, která chtěla taky něco péct, nevypadal zrovna vzhledně. Rozhodně jsem ho ale nepekla naposledy, protože mi moc chutnal. Tak třeba příště bude fotka i s receptem. :-)


Fotky vyloženě z parku asi ani nestojí za zveřejňování, prostě jsem vážně fotograf přírody na prd. Hodím sem ale pár zvířátek, ačkoli u těch je kompozice kvůli prostrkávání objektivu skrz plot velmi prapodivná. Jejich roztomilost ale naštěsí nejde nezachytit. :-)

Fotka rozmazaná, ale ten okamžik byl skvělej - tahle laňka byla obzvlášť přátelská a přítulná. 


Komentáře

1 Sonča | E-mail | Web | 7. března 2017 v 10:43 | Reagovat

Páni.. tak tohle ti závidím a fotky jsou nádherné!!!
Většina arboret, co já znám, tak jsou buď bez zvěře, nebo jsou pro veřejnost uzavřená (paradoxně i naše školní arboretum a ani my studenti nemáme lehké se tam dostat..).. Mě se teď v rámci školní seminární práce povedlo se dostat do obory, tak se hrozně těším, jelikož bych tam jednou chtěla i pracovat.. :D
Každopádně, přeju více takových prima zážitků! :)

2 padesatka | E-mail | Web | 7. března 2017 v 14:46 | Reagovat

Fotky jsou pěkný, jsi na sebe zbytečně přísná...:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama