IIFYM - recept na vysněnou postavu, nebo na zblbnutí?

3. května 2017 v 6:46 | Lucirä |  Ze života

V dnešním světě je to na každém rohu dieta. Proteinová, paleo, nízkotučná... Všechno jsou to víceméně extrémy, kdy vynecháte určité potraviny a upřednostňujete jiné. Jednoduše řečeno, je to něco, kvůli čemu musíte neustále přemýšlet, nenecháte odpočinout svou mysl, naprosto ignorujete signály svého těla a mimo jiné to je také zaručený recept na zblbnutí.

Jsou věci, které člověk ví. Že vykoupané hranolky v oleji jsou špatné, že dochucovadla a konzervanty obsažené v polotovarech a sladkostech obsahují látky nebezpečné pro tělo. Ty, kteří si sami sebe a svého života natolik váží, nemusí nikdo přesvědčovat o tom, které potraviny by se v jejich jídelníčku vyskytovat neměly (nebo jen zřídka), a které naopak ano. Prostě si k tomu dospějí a najdou cestu sami. Pokud člověk chce, nic není nemožné. Ti lhostejnější vůči svému zdraví dávají přednost svým nezvladatelným chutím. :-) Nesoudím nikoho, každý si musí zvolit svou cestu a já nikomu nebudu vnucovat tu, o které si sama myslím, že je správná.

Jenže v poslední době se rozmohla jedna věc. Lehce jsem se o tom zmínila už v mém článku Moje nezdravá cesta zdravým životním stylem, a ráda bych se tomuto tématu věnovala ještě chviličku a podrobněji. A to je počítání makroživin, neboli nový stravovací styl, který se stal trendem. Jmenuje se...

IIFYM

neboli

If It Fit Your Macros

zkrátka a zjednodušeně: Jestliže to zapadá do vašich maker (tak to sežer, a no a co, že jsou to čipsy s glutamanem!)
Tohle stravování se rozmohlo především u žen, které se rozhodly posilovat, nabírat svalstvo, schazovat množství tuku a třeba i závodit v bikini fitness. A já chci říct své poznatky, zkušenosti a důvod, proč si myslím, že je tohle stravování jedna velká blbost, která vám doslova vezme život.


IIFYM stravování spočívá v tom, že vám trenér či dietolog vystaví jídelníček na míru, dle (údajných) potřeb vašeho těla a na základě vašich cílů. Chcete shodit tuk, nabrat či vyrýsovat svaly? Je důležité vědět, co vlastně máte v plánu, neboť podle toho se odvíjí hodnoty, které vám budou vystaveny. Trenér vám totiž spočítá denní příjem základních makroživin, a to sacharidů, bílkovin a tuků. A pokud je budete dodržovat, budete blíže za vaší vysněnou postavou.
Ano, tenhle styl formování postavy opravdu funguje. Každý den máte stejný počet sacharidů, který nesmíte přesáhnout, a stejně tak musíte mít dostatečný příjem tuků a bílkovin. Lidé, kteří se často stravují tímto způsobem, ani moc nedbají na to, zda to či ono je zdravé, nebo plné rakoviny. Prostě to sedí do maker. To je podle mě k smíchu samo o sobě.
Samozřejmě jsou i tací, kteří se takto stravují a dbají na základy zdravého stravování, ale ani v tomto případě si nemyslím, že je tahle možnost správná pro tělo a pro člověka celkově. Neboť IIFYM vás doslova nutí všechno počítat. Vážit množství jídla, zapisovat ho do tabulek a přemýšlet, co můžete a nemůžete sníst, aby vám to sedlo do maker. To je prostě šílené. Nejednou jsem se setkala s komentářemi fitnessek, které si "šetří makra na večer", aby si mohly dát pizzu, takže přes den hladoví - ale nalhávají si, že jsou syté a že jim to vyhovuje, samozřejmě. A spoustu dalších podobných hloupostí.

Ano, funguje to, ale...

Já neříkám, že to nefunguje. Funguje. Já sama jsem to zkoušela, sama jsem na tom vyrýsovala svůj pekáč buchet. Já sama jsem si, jako blázen, počítala každý gram ovesných vloček a dokonce i banánu, aby mi to sedlo do maker. Zapisovala jsem to do tabulek (protože spočítat to v hlavě je nemožné) a každý den jsem si plánovala, co si dám k snídani a co k obědu, aby mi to nějak sedělo. Měla jsem vyšší příjem bílkovin, nižší příjem sacharidů, než jsem kolikrát chtěla, ale fungovalo to. Jenže byla jsem šťastná? Ne! Vždyť to není k žití. Stále jenom počítat, vážit, a když se naskytne možnost nějakého jídla mimo, akorát vám v hlavě začnou blikat varovné signály typu "nevíš, kolik to má sacharidů, radši to nežer!". Jenže pak třeba neodoláte, sníte to, a usínáte s pocity, jestli vám to sedělo do maker.

Závěrem?

Nemyslím si, že je to zdravé.

Nemyslím si, že to má co dočinění se zdravým životním stylem a se zdravým způsobem stravování. Není to přirozené a často je to stresující. Už jen to, že to všechno plánujete třeba den předem, nebo i honem rychle během dne, vás hrozně zbytečně zaměstnává. Ten čas můžete věnovat něčemu jinému.

Člověk nepotřebuje akreditovaného dietologa, který mu sestaví jídelníček na míru. Vaše tělo zná vaší míru naprosto perfektně a nejlépe ze všech. A žádný dietolog mu nesahá ani po kotníky.

Stačí poslouchat signály vašeho těla

Vědění bez vědění, šestý smysl, vnitřní hlas - je mnoho definic intuice a stále je těžké ji definovat s přesností. Máme ji všichni? Nejspíš, ale zdaleka ne každý ji dokáže porozumět. Proto je často považována za dar. Určitě ale víme, o co zhruba jde. Ten pocit, když víte, co přesně máte nebo nemáte dělat. Ten hlas, který vám říká, že tohle je správné, ačkoli nedokážeme odůvodnit proč. To je intuice. Intuice hraje významnou roli v našem každodenním životě a pokud ji dostatečně nasloucháme, dokáže nám pomoci v běžných věcech. Přesně tak ji můžeme používat i ve stravování. A věřte, že je to pro váš vnitřní klid daleko přínosnější, než vážení rýže.

Jsem hrozně ráda, že jsem se dokázala téhle posedlosti zbavit. Jím, když mám hlad, naučila jsem se rozpoznávat signály svého těla, naslouchám mu a jsem hrozně, hrozně moc šťastná. Zbavila jsem se vlčního hladu a nesnesitelných, každodenních chutí na sladké. Jednou za měsíc možná neodolám a přežeru se sušenkami od sestry (tělo se mi za to taky pěkně odvděčí..), které by daly snad za celý denní příjem sacharidů všech fitnessek dohromady, ale jsem konečně naprosto klidná a vyrovnaná. Už nežiji, abych jedla, ale jím, abych žila.
 


Komentáře

1 Viol Quint | Web | 3. května 2017 v 7:35 | Reagovat

Už mi vadí jak je "zdravý životní styl" na každém rohu. Ti lidi, co tomu propadli mají za to, že závidím, ale já jsem se sebou spokojena právě teď na 100% - žeru co chci a v jakém množství chci, neposiluji ale dělám sporty, které jsem dělala vždycky a baví mě a s postavou jsem spokojená :)

2 klavesnicetuka | Web | 3. května 2017 v 13:52 | Reagovat

Pravda je, že tohle počítání je ubíjející a člověk má pak toho plnou hlavu..
Nejlepší je se nepřežírat a hýbat se a nepřehánět to se sladkostmi a smaženým, ale to neznamená, že si občas sladkost nemůžu dát...
Nechápu, že dneska na to lidi nepřijdou selským rozumem a platí za dietology a sestavování jídelníčků a podobné nesmysly

3 V. | Web | 6. května 2017 v 9:59 | Reagovat

Souhlasím, zní mi to jako dost velká pitomost. Sice jsem IIFYM nikdy nezkoušela (a ani to nemám v plánu), ale zdravé to podle všeho fakt není.
Možná to tak někomu vyhovuje, ale já osobně bych radši snad ani nejedla, než abych musela počítat každej gram rýže, to bych se cítila jako naprostej idiot...
Jsem ráda, že už jsi konečně spokojená, přístup, který jsi popsala v posledním odstavci zní asi stokrát normálněji, než všechno to počítání maker apod. Jen tak dál! ^^

4 pihovatá vopice | Web | 7. května 2017 v 7:36 | Reagovat

Hezky sepsané, já svému tělu asi nerozumím, a signály nevnímám, zrovna včera jsem dostala šílenou chuť na brambůrky, v tomto týdnu už potřetí.

5 cincina | Web | 7. května 2017 v 19:09 | Reagovat

Ono to na jednu stranu zní dobře, protože můžeš sníst co chceš, když ti to sedí do maker:) Nejsou to takové ty diety, kdy vůbec nemůžeš sladké a takhle.
Ale souhlasím, že to musí být stresující si to pořád všechno počítat.

6 Lucirä | 7. května 2017 v 20:32 | Reagovat

[5]: Jestli někomu zní dobře to, že může sníst, co chce, pak je mu docela jedno jeho zdraví, neboť před něj staví vzhled své postavy... :-)  I kdybych měla (z nějakého magického důvodu :-D) stoprocentní jistotu, že můžu sníst tunu sušenek a neztloustnout, neudělala bych to právě kvůli svému zdraví.. Alespoň tak to vidím já a proto jsem o tom psala. ;-) Nejsem pro žádné diety, pouze pro zdravé stravování doprovázené intuicí, kdy člověk poslouchá vlastní tělo a jeho skutečné potřeby.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama