Ochutnáno! ~ 7

16. června 2017 v 7:38 | Lucirä |  Ochutnáno!
Sedmý díl veganské inspirace, aneb co dalšího jsem ochutnala?


Joya - zakysaný sójový dezert lesní ovoce
rostlinný sojový jogurt

Zatímco neochucené sojové jogurty bych mohla jíst od rána do večeřa na sto způsobů, na ty ovocné si moc nepotrpím. Většinou jsou na mě sladké tak moc, že k nim nejde sezobnout už ani žádný kousek ovoce. Na tenhle jsem ale dostala vyloženě chuť. Protože když už příchuť, tak lesní ovoce je naprostý ideál - to nikdy nezklame. A nezklamalo! Jogurt mi chutnal opravdu moc a nevědět, že není mléčný, ani to nepoznám. Chutnal totiž stejně krémově jako ty z dob dávných neveganských. Chuťově byl výrazný a vůbec ne přeslazený, takže jsem si vážně pochutnala. A navíc měl v sobě lahodné kousky ovoce. Jedinou jeho nevýhodou, na kterou mě upozornila sestra, je nevhodný materiál, ze kterého je kelímek. Je označen číslem 6, což je polystyren, a to rozhodně není vhodný obal pro potraviny. Na jednu stranu, stále je to menší zlo, než kdybychom z toho polystyrenu jedli něco teplého. Řekla jsem si, že jednou se to nezblázní, protože jsem měla na jogurt chuť a tenhle byl jediný po ruce, a navíc mám od značky Joya moc ráda jejich rostlinná mléka. Znovu ale tenhle jogurt vyhledávat nebudu, na mě byl poměrně vysoká i jeho cena, což je cca 30,-.

.

ALLA - Sojový dezert Borůvka


Za to tenhle jogurt byl velkým zklamáním. Koukala jsem na něj už kdysi dávno, vypadal celkem lákavě, ale nelíbilo se mi složení. Škrob, olej, ovocná slazení složka... Nic, co bych vyhledávala. Dříve jsem se navíc všemu s obyčejným cukrem vyhýbala jako čert kříži a ten zdravý životný styl brala až nezdravě přehnaně. Před nedávnem jsem tohle období překonala a zase si dokážu dopřát nějakou tu prasárničku. Nicméně tuhle už nikdy víc nechci. Chutná to uměle, přeslazeně jako cumel (té pachuti jsem se nemohla dobu zbavit) a konzistencí to je taky velmi nevábné. Vůbec ne krémoví, ale spíš jako nějaká vodová želatina. Za mě propadák.
.


Lunter - Sojový zakysaný nápoj

I téhle novince od Luntera jsem se kdysi tak trochu vyhýbala. Složením není špatný, až na glukózo-fruktózový sirup, který prostě není něco, co bych vyhledávala. Nicméně jsem zase chtěla zkusit něco nového, nějakou alternativu k jogurtu nebo tak něco. A tak jsem to zkusila. A možná jsem to neměla dělat, protože je to až nebezpečné dobré. A to jak samotné, tak s ovocem (kombinace banán+broskev+kokos je mňamózní!), tak i s pouhou skořicí a vlašskými ořechy - přesně tak, jak jsem si kdysi dělávala tvaroh. Je to tak... mléčné! A přitom nemléčné! A hlavně příjemně nakyslé, jako právě mnou kdysi milovaný tvaroh. Takže, co víc si přát? Konzistencí je to tedy hodně jiné, je to velmi jemné a řídké - ale zase bych to nenazývala nápojem, neboť na ten je to moc husté a opravdu je to spíš takový řídší jogurt.

.


Kalma - Real Food Kokosový nápoj s datlemi

Tahle lahvička (ještě když byla plná) vypadal hrozně lákavě. Měla příjemně hnědou barvu, že se člověku hned vybavilo nějaké ledové kafčo, kapučínko nebo něco na ten způsob. No a když je to s kokosem, tak to zní lákavě hned dvojnásob! Viděla jsem to u různých lidí na instagramu a tak podobně, ale nikde jsem na to ještě nenarazila. Sestra byla rychlejší a dokonce i tak hodná, že mi dala zbytek ochutnat. Po pravdě, nemyslím si, že bych si ho někdy koupila. Vypadá lépe, než chutná. Nebyl vyloženě špatný, ale byl hodně sladký (prostě já a datle, to je kapitola sama o sobě - sním raw tyčinku s datlovým základem a přijdu si přežraná a přeslazená až do večeře. Moc tu sladkou chuť datlí nemusím) a takový.. zvláštní. Nevěděla jsem, co s úplným zbytkem, a tak jsem ho nalila do Melty, kterou jsem měla zrovna na stole. Světe div se - melta najednou dostala nový rozměr a ačkoli už vůbec nechutnala jako melta, byla moc dobrá! Takže využití se našlo, avšak určitě nemám v plánu si ho kvůli tomu někdy kupovat.. :-)
.

RAWFOOD - Bio zeleninové krekry Mexico

Mňam, mňam! Tyhle různé krekry jsem chtěla dlouho vyzkoušet, ale ceny jsou opravdu (ne)přehnaně vysoké. 'Ne' v závorce je z důvodu, že je zapotřebí opravdu spoustu drahých surovin (oříšky, semínka) pro pár takových krekrů, takže se to dá chápat. Je to ale jeden z důvodů, proč si takovéhle mlsky nedopřávám. Na tyhle krekry jsme narazili s přítelem v Globusu, když jsme se stavovali pro něco k sváče na výlet, a byly zlevněné asi na 39 korun, a tak jsem si řekla, že je prostě zkusíme. Navíc příchuť Mexico zněla skvěle. A opravdu mi chutnaly. Bylo to něco jiného, než na co jsem byla zatím zvyklá - nedá se to přirovnat k obyčejným tyčinkám nebo brambůrkám, bylo to prostě jiné. Křupavé, křehoučké, chuťově hodně zajímavé. Jedno společné s brambůrkami to ale mělo - když jste začali jíst, nešlo přestat. Krekry ovšem měly takový zvláštní "ocas", který byl lehce nahořklý. Mně to ale vůbec nevadilo. :-)

.

RAWFOOD - PRALINE Protein

Za to tahle chutně zabalená nádhera mě velmi zklamala. Byla to má druhá sváča na výlet, na kterou jsem se hrozně těšila. Protože když se řekne pralinka, vybaví se mi něco s hrozně dobrou oříškovo nugátovou náplní. A ten obal to ještě podpořil! Ta hnědá matná barva, ty namalované lískové oříšky... Přiznám se, že u RAW VEGAN tyčinek prostě nečtu složení, u těch je to ztráta času, protože mě tam nemůže nic překvapit. A tak jsem si pralinku koupila s očekáváním, že se jedné o něco s čokoládou plněného lískooříškovým krémem. Nevím, kde jsem na to přišla. Ale rozhodně jsem si nepředstavovala takovou tu typickou datlovou raw tyčinku. Tahle byla navíc proteinová, a ty s proteinovým práškem chutnají většinou samy o sobě trochu jinak. Jenže tohle, to byla prostě ta nejobyčejnější datlovka, na kterou vůbec můžete narazit. Jenom byla rozdělená na dva menší kousky a v hezkým obalu. Ale i doma si uplácáte lepší. Za 35 korun to byl opravdu děs. Vedle měli ještě marcipánovou, možná by uspěla lépe. Jenže slovo pralinka zní tak lahodně!

.

Alnatura - Shiitake pomazánka

Tyhle pomazánky jsou snad tak staré, jako Jeruzalém sám. Ani nevím, zda jsou k dostání někde jinde, než v Globusu, jelikož mám pocit, že i v DM se doprodávaly ještě v dobách, kdy jsem tam pracovala. Každopádně, já svou první alnaturáckou pomazánku v plechu ochutnala až teď. Houbové pomazánky mám ráda, a tak jsem si řekla, proč ji nevyzkoušet? Určitě nebude špatná. Za plnou cenu bych nad ní asi neuvažovala, ale byla ve slevě. A do teď nevím, co si o ni mám vlastně myslet. Po rozdělání jsem měla pocit, že ji snad vyhodím do koše. Byla taková.. až moc jemná, a hrozně zvláštně smrděla. Potom jsem si přečetla, že je na bázi droždí, a v tu chvíli mi došlo, co mi připomíná - drožďovou polévku. Jenže já jsem vždycky drožďovou polévku měla ráda. Byla tak nechutně smradlavá, až byla dobrá. No a tahle pomazánka je na tom tak nějak podobně... s tím rozdílem, že ta konzistence prostě není vůbec vábná. Na chlebu mi asi chutnala a dojedla jsem jí, ale podruhé bych do ní nešla. Co se houbových pomazánek týče, u mě vede jednoznačně Žampionová pochoutka od Veto. :-)

.


ALPRO sojový dezert - čokoláda, tmavá čokoláda a vanilka

Možná si teď říkáte něco jako "a tohle má být novinka?", nicméně já jsem tyhle jogurty (nebo spíše pudinky) jedla opravdu poprvé až teď. A to i přesto, že jsou na trhu tak dlouho a že je to snad první vegan jogurt, který u nás šel vůbec sehnat. Párkrát mě už lákaly, nicméně složení v poměru s cenou mi prostě přišlo na nic. Pravda je, že je to samý cukr a nejedná se zrovna o zdravou svačinku, ale jednou za čas, proč ne? Já jsem se je rozhodla vyzkoušet z jednoho prostého důvodu - byly zlevněné. A tak jsem si řekla, že je prostě vyzkouším. Věděla jsem, že se nejedná o jogurt jako takový, že konzistence bude pudinková, a opravdu je. Ale chuťově jsou moc dobré a i přesto, že je v nich v podstatě dost cukru, na chuti to zase tolik znát není. To je věc, která mi často vadí třeba v čokoládách - já tam ten bílý cukr prostě poznám a nesedí mi. Přijde mi sladký hrozně hnusným způsobem. Ale tady to zase tak hrozné nebylo. Zatím jsem ochutnala vanilku a oba dva druhy čokolády - a rozhodně zatím vede ta tmavá! Je nejméně sladká a chuťově opravdu nejlepší. Tak jako tak se ale nemůžu zbavit dojmu, že to chutná zkrátka jako čerstvě uvařený pudink jen s tím rozdílem, že neztuhne, takže má stejnou konzistenci i za studena. Takže pokud má někdo rád pudink a chtěl by si ho dát za studena, aniž by neztuhnul (já ten klepající se ztuhnutý rosol prostě nemůžu! :-D), pak je pro něj tenhle dezert jako dělaný.
.

Alnatura - Pomazánka paprika & kešu

Další z řady starších produktů je tahle pomazánka v malé 125 gramové skleničce od značky Alnatura. Tuhle pomazánku mi kdysi dávno kupovala sestra a oběma nám moc chutnala. Nedávno jsem na ni narazila v Globusu v akci jen za 25,- a musela jsem si ji znovu koupit, neboť jsem její přesnou chuť docela zapomněla. Je v bio kvalitě a má velmi hezké složení - narozdíl od většiny rostlinných pomazánek v ní nepřevažuje rostlinný olej a neobsahuje sóju. Největší její podíl tvoří paprika, brambory, cibule, kešu ořechy a jablka. Až poté je rostlinný olej a mořská sůl. Když jsem ji jedla, snažila jsem se přijít, co mi chutí připomíná, a přišla jsem na to, že má podobnou chuť jako lečo - jen jinou konzistenci, pochopitelně. Je moc dobrá, ale stále mám své favority jinde. Původně jsem totiž myslela, že bude chutnat podobně jako ta od Take it Veggie z Kauflandu, která má také příchuť paprika-kešu (píši o ní ve článku 4), ale je o dost jinačí a pro mě osobně i o dost lepší. :-)
 


Komentáře

1 Barbora | Web | 16. června 2017 v 8:14 | Reagovat

Taky tak různě zkouším tyhle veganské dobroty (někdy NEdobroty), takže díky za tipy! :) Teď už aspoň vím, že mi těch 35,- za RAWFOOD pralinkovou tyčinku nestojí, ale vypadají tak hezky, to jo.. :) Na druhou stranu ten sojový zakysaný nápoj mě obalem nijak neláká, nicméně když píšeš, jak dobrý je, tak to ho budu muset vyzkoušet :)

2 Jeife | 16. června 2017 v 8:56 | Reagovat

Dalsi vegan na blogu <3
Pro lunter musim vyrazit :)

3 Kelly | Web | 17. června 2017 v 9:39 | Reagovat

Stejně to všechno chutná jako raw tyčinky, nevím, proč se na tyhle články nevykašleš. :DD

4 Simona | Web | 17. června 2017 v 15:01 | Reagovat

Ani jednu věc jsem neochutnala, i když, jeden sojový nápoj ano a byl moc dobrý.

5 damn-girl | Web | 18. června 2017 v 9:50 | Reagovat

Mám moc ráda ten alpro sojový dezert i pomazánky od alnatury ve sklenici, tak s červenou paprikou mi přijde právě nejlepší. S čím to jíš, jestli se můžu zeptata? Veg pečivo nebo do toho namáčíš nakrájenou zeleninu? :-)

6 Lucirä | E-mail | Web | 18. června 2017 v 18:30 | Reagovat

[5]: Většinou s pečivem, zeleninu přikusuji zvlášť. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama