(Pátek) 13. října

12. října 2017 v 16:02 | Lucirä |  Ze života

Říjen je hrůzostrašný sám o sobě. Vznáší se nad ním duch Halloweenu, jeho ponurá a tajemná atmosféra, kouzla a čáry... Ale co když se k němu přidá ještě pátek 13.? Přesně to nás totiž čeká zítra.

A kde vlastně vznikla pověra, že je pátek třináctého nešťastným dnem?
- Když pomineme stránku křesťanskou a to, že Ježíš Kristus byl ukřižován na Velký pátek a že při jeho Poslední večeři byl Jidáš, který ho zradil, třináctým hostem, moc dalších důvodů nám nezbývá.

- A věděli jste, že v některých latinskoamerických zemích je za nešťastný den považováno úterý třináctého, namísto pátku?

- Ve středověku býval pátek popravčím dnem. Třináct schodů, které údajně vedly na popraviště, jsou ale už jen mýtusem a nebo pouhou náhodou - rozhodně to nebylo podmínkou. Podle starých Germánů a Římanů byl pátek naopak šťastným dnem, který byl zasvěcený bohyni lásky - Freye.

- Pátek byl tajuplným dnem, kdy má milostná magie větší moc - ještě i dnes se doporučuje kouzla na přivolání lásky provádět v pátek, protože tak získají magickou sílu Venuše.

- K pátku se navíc váže spoustu nešťastných událostí či katastrof ve světě... Na druhou stranu, kdyby člověk chtěl, určitě jich stejnou spoustu vyšťourá i na další dny v týdnu.

- Existuje i fobie z čísla třináct, tudíž i ze samotného Pátku třináctého. Častokrát v letadlech chybí třináctá řada, v hotelech pokoje s čísly třináct, dokonce i třinácté poschodí v budovách.

No a pak je tu reálnější základ pověry tohoto dne, který souvisí s templáři.

Templáři byli jedním z největších a nejmocnějších křesťanských rytířských řádů středověku. Řád vznikl ve dvanáctém století během křižáckých výprav, aby chránil poutníky do Svaté země. Cesty se totiž tehdy hemžily lupiči i dravou zvěří. Templáři byli velmi zbožní, jako symbol čistoty nosili bílé pláště s červeným křížem. Ačkoli skládali přísný slib chudoby, záhy shromáždili obrovský majetek. Stali se z nich významní evropští bankéři, vybudovali silnou nadnárodní armádu a jejich hrady stály po celé Evropě i Středním východě. Podle legend, které dodnes okouzlují spisovatele i filmaře, to byli strážcové Svatého grálu či Archy úmluvy. Řehole řádu byla velmi přísná. Templáři museli sdílet jednu misku ve dvojici s jiným řádovým bratrem, jíst v mlčenlivosti, činit každý pátek pokání, vstávat s rozbřeskem, dodržovat slib mravopočestnosti, nesměli se stýkat se ženami, ba ani pohlédnout jim do tváře. Zákaz se vztahoval i na matky a sestry. Měli se vyhýbat kejklířům, hercům a pěvcům, nosit krátce střižené vlasy, spát v košili a spodním prádle. A jak vypadal rituál přijímání novice? Podle různých neověřených zpráv se obřad odehrával v hluboké noci. Nejprve musel novic slíbit pod trestem smrti mlčenlivost. Pak nahý u oltáře před démonem Bafometem přísahal věrnost řádu a políbil ceremoniáře, rovněž nahého, na ústa, pupek, zadek a penis.

Templářský řád postihl krutý konec. Došlo k tomu ráno v pátek 13. října 1307 - pod tlakem francouzského krále Filipa IV. Sličného ho rozprášil papež Klement V. A . Ten den začalo rozsáhlé zatýkání a od té doby se prý má za to, že pátek třináctého je nešťastný den.
Výslech posledního velmistra templářů Jakuba De Molay Foto: Wikimedia, public domain Na pět tisíc templářů bylo uvězněno a jejich majetek zabaven ve prospěch krále. Byli obviněni z hereze, sodomie a dalších zločinů a mnozí z nich zlomeni útrpným právem vinu přiznali. Po oficiálním zrušení řádu byl 18. března 1314 poslední velmistr řádu, francouzský šlechtic Jacques de Molay, odsouzen za kacířství a čarodějnictví k doživotnímu žaláři. Pokusil se obhájit, prohlásil řád za svatý a svá dřívější přiznání odvolal.

To inkvizitoři ovšem interpretovali jako jeho odpor k pokání. Bratr Humbert potom přinesl bronzový kříž, kde byl zobrazen Ukřižovaný, a nařídil velmistrovi zříci se Krista na kříži. Molay tak proti své vůli učinil. Ještě v ten den byl upálen v Paříži na ostrově Cité na Seině jako zatvrzelý kacíř. Podle legendy Molay vyzval krále i papeže do roka a do dne k Božímu soudu. Netrvalo dlouho, kletba se začala plnit. Papež následoval velmistra na věčnost už za měsíc, král zhruba za půl roku.

zdroj: http://www.rozhlas.cz

"... a pátek nešťastný je den, nechoď, dceruško, k vodě ven."

Na jednu stranu, i kdyby byla celá řada nešťastných náhod připisována právě tomuto dni, dle mě to má logické vysvětlení - Vesmír nám dá to, nač myslíme, o čem jsme přesvědčení. Pokud něco chceme a věříme, že toho dosáhneme, opravdu se tak stane. Na druhou stranu, pokud se něčeho bojíme a v hlavě se nám odehrávají děsivé vize, Vesmír nám dá i ty. Protože na ně urputně myslíme. Takže ať už vám v Pátek 13. ujíždí vlaky či autobusy, zaspáváte, zakopáváte nebo dokonce umíráte, je to pravděpodobně jen a jen důsledek vašich myšlenek (hehehe). Takže nějaké statistiky o tom, že v pátek 13. bylo více bouraček a dalších nehod mi přijdou úplně zcestné.

Po pravdě, dle numerologie není číslo 13 vůbec spojeno s něčím nešťastným. Je to číslo obrození, změny. Číslo převratu, které nabízí nový směr vývoje. Varuje před nečekaným a neznámým a pojí se s genialitou a objeviteli.

Podobně je na tom i 13. karta v Tarotu, karta Smrt. Ač to může znít děsivě, není tomu tak. Karta smrt nám právě říká, že něco starého musí skončit, aby mohlo začít něco nového. Možná je s kartou spojen smutek z konce, ale zároveň naděje v nový začátek a nové příležitosti.

.

Jak už mnozí z vás dávno ví, jsem příznivcem všeho děsivého. Nejen hororů a Halloweenu a stejně laděné hudby či módy, ale především se od dětství zajímám o věci nadpřirozené, o magii a duchovno, okultismus, esoterismus. Přitahuje mě zkrátka všechno tajemné a kdysi jsem o tom psala i článek s názvem Kousky mého ponurého srdce.

Co se tím snažím zdůraznit, je můj zájem o samotný Pátek 13., který mě prostě "bavil" a těšila jsem se na něj odmalička. Byla to po Halloweenu další příležitost, kdy měly všechny ty strašidelné filmy, videa, povídky a další věci ještě zajímavější nádech a atmosféru tohoto děsuplného dne.

Nikdy jsem ho ovšem nevnímala jako den smolný, spíše naopak. Většinou se mi až překvapivě dařilo a den to byl nakonec moc pohodový - a to právě proto, že mám ten den ráda a vnímám ho jako speciální v pozitivním smyslu. Když byl pátek třináctého naposledy, což bylo v lednu, nastoupila jsem například do mého nynějšího zaměstnání. Ten den může být úplně obyčejným, ale já ho velmi ráda začínám strašidelně - svíčky, děsivější hudba, a také si k jeho příležitosti hrozně ráda přečtu nějaký strašidelný článek, pobrouzdám na internetu a sjedu různé záhady, anebo si pustím jeden z dílů kultovní série Pátek Třináctého - to už je taková (nejen) moje úchylná tradice - a nějaký další horor.

O to větší radost mám, že se s Pátkem 13. spojil zrovna hrůzostrašný říjen. Víc atmosferické už to být nemůže, co říkáte?

Všem vám přeji, ať se vám zítra daří. A jak Pátek 13. vnímáte vy? A co rádi v tento den děláte?
 


Komentáře

1 Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 12. října 2017 v 17:34 | Reagovat

Vidíš ... mám tady kalendář hned vedle noťasu, čumím do něj denně, ale to, že je zítra pátek 13., jsem si nějak dohromady nedala. ^^" Děkuji tedy za osvětlení mé staré blbé hlavy. :D

2 Atheira | Web | 12. října 2017 v 20:30 | Reagovat

Že já to četla! Jestli se mi bude zdát o nějakým chůděti, co ocicmává starýmu páprdovi prdel a penis... To už možná lepší ten kaďák z minula! :D

3 zuzana koubkova | Web | 13. října 2017 v 19:00 | Reagovat

Zajímavý článek. A k těm templářům - z těch homosexuálních orgií byl obviněni právě králem Filipem, oni je popírali stejně jako kacířství a magii. Samozřejmě, na mučidlech se popírá špatně...

4 Leri Goodness | Web | 13. října 2017 v 19:46 | Reagovat

Na to, že je dnes právě toho třináctého, se mi zdá, že je paradoxně nejlepší den z celého týdne.
Mimochodem, moc se mi líbí tvé foto ve článku. :)

5 Miriam M. | Web | 15. října 2017 v 10:49 | Reagovat

Nejlepší způsob, jak strávit pátek 13., je drbat si černou kočku - jednu mám náhodou doma :-) A jinak třináctku v tarotu mám docela ráda, znamená totiž zároveň znovuzrození, jak jsi ostatně psala. Nemůže to být karta skutečného konce, protože není poslední v rámci velké arkány, po ní následuje ještě osm dalších. Jeden čas  jsem si ji tahala skoro neustále - a to období bylo jedním z nejlepších v mém životě - prostě znovuzrození se vším všudy.

6 secondme | Web | 17. října 2017 v 7:00 | Reagovat

Podle me je patek 13. den jako kazdy jiný :) Možná se v ten den dejou nehody, ale ty se ději i v jiné dny

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama