Zhlédnuto ~ Get Out

10. října 2017 v 5:36 | Lucirä |  Zhlédnuté horory
Get Out
Uteč

Horor / Mysteriózní / Thriller
USA, 2017, 103 min
Režie: Jordan Peele
Scénář: Jordan Peele
Co na tom, že Rose (Allison Williams) je bílá jako stěna a Chris (Daniel Kaluuya) černý jako noc? Žijeme přece v jednadvacátém století, kdy je boj proti rasové nesnášenlivosti přece už dávno dobojovaný a na smíšené páry se skrz prsty nedíváme. Minimálně Roseini rodiče Missy a Dean jsou na Chrise od prvního momentu nesmírně milí. Vadí jim snad jen to, že si přítel jejich dcery tu a tam zapálí, ale to s barvou kůže přece nesouvisí. Psycholožka Missy dokonce Chrisovi nabídne, že ho jeho zlozvyku zbaví pomocí hypnózy. Byl by to ráj na Zemi, kdyby se dva zdejší černošští zaměstnanci nechovali tak podivně. A kdyby se zvláštně neprojevoval i další muž černé pleti, který během víkendu dorazí na návštěvu. Náznaků, že všechno není v úplném pořádku, postupně přibývá, a Chris se rozhodne vzít nohy na ramena. To, co následuje, překoná jeho nejčernější noční můry a všem divákům v kinosále připraví naprosto nečekaný a nezapomenutelný zážitek.


zdroj: CinemArt


Když jsem viděla první trailer na tento film, vůbec jsem netušila, co si o něm mám myslet. A to je vlastně první plus, protože v dnešní době je ve zvyku, že se z traileru dozvíte téměř vše a samotné sledování filmu se pak stává bezvýznamným. Jenže problém byl ten, že film působil divně. Až tak moc divně, že jsem ho dlouho odkládala, jenže hodnocení měl natolik dobré (v žebříčku na csfd byl dokonce na prvním místě, až nedávno ho předběhlo nové IT), že by byl hřích ho nezhlédnout. Uveďme si to na pravou míru - ta atmosféra, která z filmu čpěla, byla tak nepříjemná a mrazivá, že jsem z filmu měla divný pocit.
Ve skutečnosti jde spíše o psychologický thriller, a ty já obecně nerada, protože se po nich cítím divně a nesvá. Zvláštním způsobem mi nahánějí hrůzu. Mnohem víc, než duchařiny plné lekaček. Ale překonala jsem sama sebe a mrkla na to. Divná (nechci to slovo pořád opakovat, ale jinak to nejspíš popsat neumím) a ponurá atmosféra byla navíc perfektně podtržena neklidným (a lehce psycho) soundtrackem, takže ta nepopsatelná divnost sílila.
V jednu chvíli jsem vážně dumala nad tím, o co v tom filmu kurva jde, potom vám to ale začne tak nějak docházet a zapadat do sebe, takže zhruba tušíte, jak to celé dopadne, ale i přesto si příběh drží nějaké to "překvapení bokem", aby vás to bavilo a drželo v napětí do samého konce.
Po pravdě, konec byl poněkud divoký, možná až příliš, a o to horšeji působilo, když to pak celé jako seknutím utlo a skončilo. Bez dalších slov či shrnutí.
Herecké výkony byly na jedničku, možná i podtrženou, ale kamarád hlavního hrdiny, který byl jako z typicky černé komedie vystřižený, byl zkrátka pěstí na oko. A to i přestože mě jeho vtipné poznámky celkem bavily. Atmosféru odlehčoval až příliš a moc se to nehodilo.

Kdybych film měla popsat třemi slovy, bylo by to zvláštní, divné a znepokojující.

Chvíli jsem i chtěla psát o tom, že rasistický námět (který nakonec v podstatě z rasistické stránky nebyl tak úplně rozebrán) byl velmi originální, ale pak mi sestra připomněla jeden z hororů, na který jsme koukaly kdysi dávno jako děti (a nakterý jsem po těch letech úspěšně zapomněla, i přestože mě bavil) a který měl námět velmi podobný - jen tak trochu naruby. Tím filmem byl Klíč z roku 2005. Samozřejmě porovnávat horory s odstupem dvanácti let je trochu bláznovství, a tak se do toho nebudu ani pouštět, zmíním snad jen to, že v Get Out vám nepije krev přechytračelá Kate Hudson a herecké výkony jsou na trochu jiné úrovni.
 


Komentáře

1 Eliss | Web | 10. října 2017 v 16:21 | Reagovat

Film jsem viděla, a musím souhlasit, jeho atmosféra je opravdu skvělá a pointa děje mě dost překvapila :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama