Noty vzpomínek #1

2. ledna 2018 v 6:20 | Lucirä |  Hudba
Jsem člověk vzpomínkový. Ráda si vzpomínky uchovávám. Ať už prostřednictvím fotografií, článků, zápisků, anebo třeba jízdenkami z vlaku či lístky z kina a koncertů. Ale kolikrát to jsou i účtenky ze supermarketu nebo dokonce nějaký obal od jídla - to je u mě vlastně úplně běžné...
Jenže tohle všechno můžete smazat. Fotografie spálíte, smažete jejich elektronickou podobu, stejně tak články na blogu nebo deníčkové zápisky. Lístky a jízdenky můžete zmačkat a vyhodit. Prostě to všechno zlikvidovat a už se k tomu nikdy nedostat.

Ale pak je tu něco, co je ve vás tak nějak napořád. Kromě toho, že to máte uchované v paměti, jsou to třeba vůně a písničky. A ty, ač se to může zdát padlé na hlavu, vám kolikrát tu atmosféru připomenou možná daleko silněji, než fotografie...

Jsou písničky, které mám ráda, ale svým způsobem už nejdou poslouchat tak, jako šly dříve. A to právě kvůli vzpomínkám a období, se kterými je mám spojené. A to nemyslím tak, že jsou ty vzpomínky bolestné, nebo tak něco, ale zkrátka už to není ono a setrvávat myšlenkami v době, která je už dávno pryč, jsem si tak trochu zakázala... ale stejně to občas dělám, hehe. Koneckonců na tom není nic špatného, pokud se někdy nepřistihnete, jak toužíte být zpět v té době. To prostě nejde, člověk se nevrací, ale jde dál a roste. Jen mi přijde naprosto neuvěřitelně magické, jak nás právě písničky dokáží alespoň na ty tři minuty vrátit zpět do doby před třemi, čtyřmi, ale i deseti lety....

V tomto článku bych se chtěla vrátit do mé oblíbené části dětství, které říkám Sims období. Bylo kolem roku 2007, 2008 a 2009, alespoň myslím.


Mohla bych začít něčím úplně jiným, ale nechci. My Chemical Romance byli takovou mou první srdcovou kapelou. Tou opravdovou. Proto záměrně nezačínám Tokio Hotel a tou úchylnou mánií kolem - ale i jejich pecky v sobě mají spooooustu vzpomínek na dětská léta, to nepopřu. Nicméně zatímco TH byli pouhopouhou puberťáckou kapitolou, MCR mi k srdci přirostli opravdu. A hrozně ráda si je poslechnu i v téhle době, třeba právě teď. Neznám jejich nové písničky, nová alba, a vlastně vůbec netuším, co s tou kapelou je dnes, ale ani to vědět nepotřebuji. Chci si je pamatovat takové, jací byli.
My Chemical Romance jsem si oblíbila asi díky písničce Welcome to The Black Parade, což byla v tu dobu docela odrhovačka hrající (a vyhrávající) v T-Music. Byli tak... temní, jiní, zvláštní! A to je to, co se mi vždycky líbilo. Takže není divu, že jsem se do nich tak zamilovala. Jejich album Three Cheers For Sweet Revenge bylo něco jako moje svatyně.

Takhle zpětně si při poslechu MCR vybavuji právě i ty prochatované hodiny na Lidé.cz s lidmi z místnosti The Sims, blogování na simíkovském blogu a zkrátka celou tu simíkovskou éru. Ty doby byly boží.


S touto dobou mám spojeno daleko víc písniček, než jen ty od My Chemical Romance. Jsou to třeba i známé songy od Evanescence, kterou jsem v té době měla taky moc ráda. Tuhle jsem měla obzvlášť ráda, My Immortal je neumírající dojemná odrhovačka na věky věků a Lithium je depka sama o sobě, ale krásná.


Linkini v té době hodně jeli. Já je nikdy moc neposlouchala, ale bylo pár písniček, které se mi hrozně moc líbily a nikoho nejspíš nepřekvapí, že tahle jim kralovala. Poslouchám ji hrozně ráda, pořád a klidně dvacetkrát za sebou, abych si ji pořádně užila.


Kdo neudělal alespoň jedno simíkovské video s písničkou When You're Gone, jako by neexistoval. I Avril byla v té době na vrcholu a každý mé sestře záviděl růžový melír v jejích přírodně dlouhých a blonďatých vlasech! Avril už nespadá do kategorie hudby, kterou bych si teď sama od sebe pustila, ale když ji někde slyším, je to úsměvné.


Když slyším tuhle písničku, které v těch letech bylo taky všude plno, mám pocit, že se ocitám přímo v té hře. Je to vůbec možné, jak s hudbou v člověku ožije tolik okamžiků? Ani tohle není song, kterej si teď ráda zapnu, ale vzpomínky v něm jsou.


Tuhle jsem neměla pro změnu ráda nikdy. Stejně tak celá Nelly Furtado v životě nespadala do mých oblíbených interpretů, spíš přesně naopak. Přesto si na ni vzpomenu v souvislosti na mé simíkovské časy hned. Při hledání téhle jsem narazila ještě na písničku Maneater, to je větší hrůza a přesto s ní všechno ožívá.Od Thirty Seconds To Mars, též oblíbené kapely obzvlášť v té době, to byla tahle a From Yeasterday, která byla na vrcholu. I dnes si je ráda poslechnu.


... no a na závěr jedna opravdu simíkovská - přímo z jejich rádia :-D Na tu nic nemá! Nejspíš stejným způsobem zavzpomínám i na další období z mého života. Víte, že jsem byla emo? :-D
 


Komentáře

1 klavesnicetuka | Web | 2. ledna 2018 v 9:36 | Reagovat

úplně ti rozumím:) některé písničky nebo vůně připomínají vzpomínky:-)
a proto už neposlouchám Karla Kryla...

ale například to na čem jsem vyrostla poslouchám do dnes přestože teď většinou poslouchám punk a to jsem v době dospívání neposlouchala

2 Siren | E-mail | Web | 2. ledna 2018 v 12:45 | Reagovat

Některé části jako bych psala já sama, zvláště tu první. My Chemical Romance, znamenali pro mě tolik. Milovala jsem jejich písničky a vlastně vše kolem nich. V tom přesném období jsem hrála The Sims a četla všechny ty blogy kolem této hry a možná jsi tam byla ají ty :). Dělala jsem si Gotické postavičky a vše do stylu MCR právě :D. Zlom byl pro mě když se skupina rozpadla. Ale i nyní je moc ráda poslouchám. Vždy si vzpomenu na to dřívější období. Docela bez starostí a tak super.

3 Mrtvá Duše | Web | 2. ledna 2018 v 15:02 | Reagovat

to je pravda taky to tak mám

4 Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 2. ledna 2018 v 18:06 | Reagovat

Ach, celá jedna část mé puberty. :'3

(Od MCR doteď nejvíc miluju Mama ♥)

5 Lila | Web | 4. ledna 2018 v 14:02 | Reagovat

Tvůj hudební výběr je až na pár vyjímek, taky hodně podobný to co jsme poslouchala. MCR byly velká láska dokonce si pamatuju že jsem na ně ve škole hrdě dělala prezentaci. 30 second to mars měli geniálně vymyšlení videoklipy, to byla moje zábava když nás učitelé vyhnaly do PC učebny :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama