Zhlédnuto - 1922

13. března 2018 v 15:13 | Lucirä |  Zhlédnuté horory

1922

Krimi / Drama / Horor / Mysteriózní /

Thriller
Kanada / USA, 2017, 101 min
Režie: Zak Hilditch
Předloha: Stephen King (povídka)

Farmář Wilfred James se roku 1922 rozhodne z finančních důvodů smést ze světa svou manželku Arlette. Vraždu spáchá s pomocí jejich syna Henryho. Její tělo zakopou do staré studnty a krátce po uskutečnění tohoto ďábelského plánu se oběma začíná život obracet vzhůru nohama. Wilfred čelí děsivým vidinám a je přesvědčen, že se za ním jeho manželka vrací ze záhrobí.

S těmi Kingovkami jako by se pytel roztrhl. Těžko říct, zda za to může loňská velmi zdařená filmová adaptace To, nebo úspěšný seriál Stranger Things, který Kingovskou atmosférou překypuje, nicméně o to vlastně ani nejde. Netflix se rozhodl vzít si do parády jednu z jeho povídek. Pro začátek bych nejspíš měla zmínit, že jsem Kinga nikdy nečetla. Seznámila jsem se s jeho tvorbou vlastně přes sestru, která četla velkou spoustu z jeho tvorby, ale já své znalosti ohledně něj čerpám jen z filmových adaptací. A tahle mě zaujala. Porovnávat tedy rozhodně nemůžu, takže moje krátká recenze bude naprosto nezaujaté. Přesto jsem však z tohoto filmu toho Kinga tak nějak.. cítila.
Co mě chytlo hned na začátku, to bylo vypravování. Vypravování hlavní postavy, tedy farmáře Wilfreda. Ten hlas, ach bože! Thomas Jane, který ho ztvárňoval a kterého jsme mohli vidět například v Mlze, zněl jako kopie Johnnyho Cashe, takže balzám pro uši.
Při sledování nás čeká skvělá a dusná atmosféra zasazená do perfektního "vidláckého" prostředí. Žánrově to funguje jako parádní drama založené na základě rodinných neshod. Nicméně ten mysteriózní a na psychiku působící podtext se tam místy naprosto ztrácí. Je to celé takové utahané, chvílemi bohužel i trochu nudné, a přestože se to snaží vypadat i hororově a servíruje nám to mysteriózní prvky, právě ty jsou nakonec tím, co kazí film jako celek. Působí lacině a nevhodně. Kdyby se film vydal jen jedním směrem a nekombinoval trochu od všeho, rozhodně by autoři udělali lépe. Atmosféra by svědčila jak duchařině, tak i prachobyčejnému rodinnému dramatu, ve kterém po vraždě převažují pocity viny, ve kterých se farmář utápí. Ty jsou samy o sobě dostatečně děsivé, proto nebylo třeba míchat v hrnci guláš ze všeho možného. A já osobně bych byla radši, kdyby se vypustily ty duchařské hororové prvky, které jindy tak moc vyhledávám, a kdyby se radši film více a intenzivněji zaměřil právě na ty svědomí sžírající myšlenky, pocity viny, konflikty otce se synem a celý ten psychologický podtext, ke kterému měl tak náramně nakročeno. Tenhle film rozhodně není špatný a koukání není ztrátou času. Je zbytečně zdlouhavý, ale koneckonců to zajímavé bylo a jako oddychovka je to fajn. Atmosféra je tak silná, že se vám dokonce dostane i trochu pod kůži.
 


Komentáře

1 stuprum | Web | 13. března 2018 v 21:01 | Reagovat

Neříkej mi, že To bylo zdařilé. Vždyť celá městečka odcházela v polovině filmu. :)

2 Atheira | Web | 14. března 2018 v 5:43 | Reagovat

[1]: A že bychom se tam té druhé půlky dočkali, sedět tam dál, že? :D

3 Iris | E-mail | Web | 14. března 2018 v 15:06 | Reagovat

Tak tohle nemusím, já radši komedie :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama