Zhlédnuto - Amityville: Probuzení

20. dubna 2018 v 9:48 | Lucirä |  Zhlédnuté horory
O pokračování Amityville toho bylo všude plno, ještě než byl film na světě. Člověk alespoň doufal, že to bude stát za to, když to tvůrci tak natahují... A jak to tedy dopadlo?

O příběhu v Amityville je toho spoustu. Od článků přes dokumenty až po hororové filmy inspirované touto údajnou skutečností. Prvním takovým byl Horor v Amityville z roku 1979, který se v roce 1982 dočkal pokračování s názvem Amityville 2: Posedlost a v roce 2005 také remaku nám známého pod názvem 3:15 zemřeš. Mezi těmi filmy toho bylo samozřejmě víc, ale komunitou nejznámější jsou právě tyhle tři.

Příběh je v dnešní době tak profláknutý, že nejspíš není třeba zmiňovat, o čem je vlastně řeč. Na googlu toho najdete spousty. Ve zkratce šlo o to, že v tomto domě žila deset let rodina DeFeových s pěti dětmi a jeden ze synů jedné noci zavraždil ve spánku celou svou rodinu. Do domu se o rok později nastěhovala rodina Lutzových, a právě ta zajistila tomuto domu "slávu". V domě vydrželi pouhopouhých 28 dní a údajně byli svědky naprosto šokujících a nevysvětlitelných jevů. Otevírání a zavírání dveří, nevysvětlitelný chlad a zápach v domě, hejna much. Rodina trpěla nočními můrami o vraždách, někteří se dokonce budili s jizvami po těle. Otec se začal probouzet přesně v ten čas, kdy byli předchozí majitelé zavražděni, a dcerka si hrála s imaginární kamarádkou, kterou později na fotce identifikovali jako dceru rodiny DeFeových. Jak to bylo doopravdy, to už se nejspíš nikdy nedozvíme a můžeme o tom jen spekulovat. Teď ale zpátky k našemu nejnovějšímu snímku o těchto událostech.


Film Amityville: Probuzení je trochu jiný, než jeho předchůdci. Ten se skutečným příběhem inspiruje z jiného směru; ve filmu se totiž nastěhuje matka s dvěma dcerami a nemocným synem do tohoto domu a v jejich realitě existují všechny ty filmy, které jsem zmínila v odstavci výše. V divákovi to tedy může vyvolat takový ten realistický pocit, což mi přišlo celkem fajn. Jenže tato skutečnost mladé slečně coby hlavní hrdince filmu naprosto unikne... Což je trochu zvláštní, vzhledem k tomu, že je středoškolačkou v tom nejprotivnějším pubertálním věku vůbec, maluje si pusu na černo, vypadá jako typická badass drsňačka a poslouchá metal. Člověk by řekl, že taková osoba bude možná i tušit něco o jednom z nejproslulejších strašidelných domů (ještě k tomu, když je ta stavba tak ojedinělá, že ji člověk pozná na první pohled), ale prý ne. To je jedno, mohlo se to stát... Asi. Ale spíš ne. To mi trochu vadilo.
No a samozřejmě, že se v domě začne dít něco nekalého, ale s tím snad každý počítal. Divák mohl jen doufat, že to nebude až takové klišé, jako všechny ostatní haunted house horory. Jenže bylo. Ten film je z filmového hlediska vlastně naprosto, ale naprosto zbytečný. Nenabídne nic nového, vůbec nic. Možná bych na to pohlížela jinak, kdyby to bylo natočené v době 3:15 zemřeš, to si na svou dobu vedlo podle mě velmi dobře. Ale jsme už o 13 let dál, máme spoustu nových technik, takže by člověk očekával něco víc, než smysl postrádající námět, ubohé herecké výkony a hrstku okoukaných lekaček v rámci naprosto nudného celku. Na druhou stranu, jestli máte rádi průměrné horory z dob před deseti lety, možná to jako oddechovka bude stačit. Ale nečekejte napětí, nečekejte originalitu, nečekejte ani překvapující závěr. Jediné, co můžete čekat, je opravdu protivná hlavní hrdinka. Těch očividně není nikdy dost. Nevím, jak pan režisér, ale já radši koukám na film, ve kterém je nějaká naděje, že si jeho postavy oblíbím. Obzvlášť, když jim jde o život.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama