Zhlédnuté horory

Zhlédnuto - Lake Mungo

Čtvrtek v 6:00 | Lucirä

Lake Mungo

Horor / Drama / Mysteriózní / Thriller
Austrálie, 2008, 89 min
Režie: Joel Anderson

V roce 2005 během rodinných radovánek u vody naprostou záhadou zmizela dívka. Rodiče neztrácí naději a domnívají se, že by mohla být stále naživu, avšak její mrtvé tělo se nakonec najde ve vodě, čímž by se měla tato kapitola uzavřít. Po tomto hrůzném nálezu se však začnou dít kolem jejich domu divné věci. Je to fikce, nebo chce jejich mrtvá dcera navázat kontakt?

Jakožto autorova úplná prvotina je tenhle film vážně dobrý. Hodně dobrý. A přesto se ztratil mezi těmi méně známými a já se s ním setkala opravdu poprvé až nedávno. Dokonce ani podle názvu mi nebyl povědomý.
Jedná se o dokumentární formát hororu proložený found footage snímky a fotografiemi. S takovým typem jsme se setkali například ve filmu Čtvrtý druh, který ve mně zanechal opravdu ošklivé pocity a do dnes mohu s naprostou jistotou říct, že mě nikdy žádný horor nevyděsil tolik. Avšak jako lidé jsme různí a různé jsou i naše strachy, proto plně chápu, že někomu se to jevilo jen jako blbost. Na mě přesně tenhle dokumentární formát působí, přijde mi strašidelný a proto mě i tenhle film vyvedl z míry.
Film má zvláštní a ponurou atmosféru. Hodně ponurou. Vlastně už počáteční titulky se zvukovou stopou mě trochu znepokojily. Film je třeba opravdu vnímat, protože jinak máte pocit, že se tam nic moc neděje. Nečekejte napětí a akci, nečekejte zběsilé křičení. Tady má všechno svůj čas. Vše je plynulé, zdá se, že i docela pomalé, ale když počkáte, začne to fungovat. Začne to nahánět hrůzu, začne vás mrazit. Příběh se může zdát obyčejný - záhadné zmizení dívky spustí řadu nevysvětlitelných událostí, na které je nahlíženo z několika úhlů pohledu a můžeme si poslechnout svědectví hned několika různých osob. Její rodiny, přátel, i místních obyvatel. Jenže tenhle příběh je v něčem jiný - není předvídatelný a dokáže překvapit. Dokáže vám do hlavy naskládat jeden otazník za druhým a troufnu si říct, že do samého konce nebudete tušit, co se vlastně stalo.
Stejně jako v Paranormal Activity, i tady můžeme čekat nastražené kamery a následně na tmavých záběrech očekávat, co uvidíme. Stejně jako ve Čtvrtém druhu, i tady uvidíme záběry od psychologa - a upřímně, ve chvíli, kdy matku ztracené dcery pan doktor uváděl do hypnózy, jsem měla nahnáno jako nikdy, protože právě tyhle záběry mě ve Čtvrtém druhu vyděsily nejvíc. Jenže tenhle film se nedá srovnávat. Ani s jedním, ani s druhým, ani s žádným jiným. A v tom je jeho kouzlo. On má možná od každého trochu, ale jako celek je zcela jiný. Nový. Neobvyklý a neokoukaný.
Tenhle žánr má jednu skvělou výhodu. Působí skutečně. A právě to nám nažene hrůzu. To, jak opravdově to působí. A já se musím přiznat, že jsem ho večer při zhasnutých světlech sledovat nechtěla. Vlastně ani při rozsvíceném světle. Nechtěla jsem ho sledovat večer s vědomím, že potom budu spát sama v pokoji. A to jsem, prosím pěkně, viděla teprve pár prvních minut. Film jsem vypla a pustila si ho den následující a chlupy se mi na rukou ježily i přesto. Film si totiž tu svou napnutou a nepříjemnou atmosféru drží od začátku do samého konce.
Tenhle kousek možná není perfektní a rozhodně není bezchybný. Ale ve svém žánru si vede sakra dobře a s přihlédnutím na to, že se jednalo o autorovu prvotinu, si vede ještě lépe. Film není podle mě vhodný pro sledování s partou přátel, protože případně žvanění do filmu vás může vytrhnout z příběhu a tady je opravdu třeba vnímat detaily, protože právě v těch detailech je skryta pointa celého příběhu; právě ty detaily ten příběh tvoří.
Film má na csfd.cz průměrné hodnocení, mně ale přijde zbytečně podhodnocen. Je opravdu třeba na něj nahlížet trochu jinak, než na klasické hororové filmy. Dejte mu šanci, za pokus nic nedáte.

Zhlédnuto - 1922

13. března 2018 v 15:13 | Lucirä

1922

Krimi / Drama / Horor / Mysteriózní /

Thriller
Kanada / USA, 2017, 101 min
Režie: Zak Hilditch
Předloha: Stephen King (povídka)

Farmář Wilfred James se roku 1922 rozhodne z finančních důvodů smést ze světa svou manželku Arlette. Vraždu spáchá s pomocí jejich syna Henryho. Její tělo zakopou do staré studnty a krátce po uskutečnění tohoto ďábelského plánu se oběma začíná život obracet vzhůru nohama. Wilfred čelí děsivým vidinám a je přesvědčen, že se za ním jeho manželka vrací ze záhrobí.

S těmi Kingovkami jako by se pytel roztrhl. Těžko říct, zda za to může loňská velmi zdařená filmová adaptace To, nebo úspěšný seriál Stranger Things, který Kingovskou atmosférou překypuje, nicméně o to vlastně ani nejde. Netflix se rozhodl vzít si do parády jednu z jeho povídek. Pro začátek bych nejspíš měla zmínit, že jsem Kinga nikdy nečetla. Seznámila jsem se s jeho tvorbou vlastně přes sestru, která četla velkou spoustu z jeho tvorby, ale já své znalosti ohledně něj čerpám jen z filmových adaptací. A tahle mě zaujala. Porovnávat tedy rozhodně nemůžu, takže moje krátká recenze bude naprosto nezaujaté. Přesto jsem však z tohoto filmu toho Kinga tak nějak.. cítila.
Co mě chytlo hned na začátku, to bylo vypravování. Vypravování hlavní postavy, tedy farmáře Wilfreda. Ten hlas, ach bože! Thomas Jane, který ho ztvárňoval a kterého jsme mohli vidět například v Mlze, zněl jako kopie Johnnyho Cashe, takže balzám pro uši.
Při sledování nás čeká skvělá a dusná atmosféra zasazená do perfektního "vidláckého" prostředí. Žánrově to funguje jako parádní drama založené na základě rodinných neshod. Nicméně ten mysteriózní a na psychiku působící podtext se tam místy naprosto ztrácí. Je to celé takové utahané, chvílemi bohužel i trochu nudné, a přestože se to snaží vypadat i hororově a servíruje nám to mysteriózní prvky, právě ty jsou nakonec tím, co kazí film jako celek. Působí lacině a nevhodně. Kdyby se film vydal jen jedním směrem a nekombinoval trochu od všeho, rozhodně by autoři udělali lépe. Atmosféra by svědčila jak duchařině, tak i prachobyčejnému rodinnému dramatu, ve kterém po vraždě převažují pocity viny, ve kterých se farmář utápí. Ty jsou samy o sobě dostatečně děsivé, proto nebylo třeba míchat v hrnci guláš ze všeho možného. A já osobně bych byla radši, kdyby se vypustily ty duchařské hororové prvky, které jindy tak moc vyhledávám, a kdyby se radši film více a intenzivněji zaměřil právě na ty svědomí sžírající myšlenky, pocity viny, konflikty otce se synem a celý ten psychologický podtext, ke kterému měl tak náramně nakročeno. Tenhle film rozhodně není špatný a koukání není ztrátou času. Je zbytečně zdlouhavý, ale koneckonců to zajímavé bylo a jako oddychovka je to fajn. Atmosféra je tak silná, že se vám dokonce dostane i trochu pod kůži.

Zhlédnuto ~ The Ritual

8. března 2018 v 9:40 | Lucirä

The Ritual

Horor
Velká Británie, 2017, 94 min
Režie: David Bruckner

Čtyři kamarádi vyráží na výlet do skandinávské divočiny. Uctí památku svého zemřelého přítele a rozhodnou se zkrátit si cestu přes les. Místí lesy jsou tak hluboké, že ztratit se v nich není ničím neobvyklým, ale to je teprve začátek. Tenhle les ukrývá daleko víc...

Vytvořit perfektně děsivou atmosféru v severských hlubokých lesech není nejspíš vůbec těžké - ty si o to totiž vyloženě říkají. Na senzační prostředí se tedy u tohoto filmu můžeme stoprocentně spolehnout. Parta dospělých kamarádů se vypraví na typicky chlapský výlet do opuštěné oblasti a i když všechno začíná moc hezky, je jasné, že se to zvrtne. Horory z lesního prostředí já osobně můžu, protože je to jedno z mála míst, které mě dokáže opravdu nahnat hrůzu, a přestože britská hororová tvorba mi zase tak blízká není, tenhle snímek mě vůbec nezklamal. Naopak. Očekávání jsem neměla velká, ale film si dokázal udržet mou pozornost včetně napětí na sto procent. Dialogy byly skvělé, trefné a víceméně reálně podané, a to je podle mě moc důležité, protože o to skutečněji dokáže snímek působit. Pravdou je, že samotný příběh měl pár trhlin (klasické otázky typu proč, co a jak) a mezer, ale jako celek působil a především fungoval perfektně. A hlavně překvapil. Nějaké tušení měl divák od začátku; o co konkrétně ale v těch temných lesech běží, to nebylo vůbec jasné. A já překvapená byla. Samotný závěr mi možná přišel trochu odfláknutý a zároveň utahaný a určitě bych uvítala větší rozebrání toho, oč tam vlastně celou tu dobu běželo (prostě ráda věci pitvám, takže nějaká větší hloubka mi scházela a některé věci mi přišly až příliš nedotáhnuté), ale film působil především po audiovizuální stránce, a z toho hlediska byla práce odvedena na výbornou. Nečekejte ovšem klasické strašení - v tomhle příběhu jde o něco trochu jiného, než na co jsme zvyklí. A o to víc potěšená jsem byla. Rozhodně stojí za zhlédnutí a je to skvělá volba pro páteční večer. Tak zhasněte světla, pohodlně se usaďte a užijte si tu hutnou atmosféru!

Zhlédnuto ~ Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

25. ledna 2018 v 18:50 | Lucirä
Originální - tak zní přídavné jméno vystihující tento horor.

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Komedie / Horor / Thriller
USA, 2006, 92 min
Režie: Scott Glosserman

Mladá studentka se dvěma kamarády se rozhodla natočit dokument o masovém vrahovi Lesliem Vernonovi, který byl údajně jako malý vhozen do vodopádu, kde ale přežil. Vrah si s nimi domluví schůzku a začíná natáčení. Je vybraná oběť, která musí přežít, je vybrané místo, kde většina nepřežije a divák zjišťuje (a nejen on), jak to vlastně v těch slasherech už desítky let chodí. Když už má natáčení dokumentu skončit, ve studentech se přece jenom hne svědomí… (zdroj: csfd.cz)

Tenhle horor není určen pro kategorii příležitostných hororových diváků. Proto nejspíše tuto kategorii ani neuspokojí a v jejích očích bude působit jako naprosto nesmyslná slátanina. Ve skutečnosti to je ale trochu jinak.
Označení komedie je trochu nadsazené, ale alespoň víme, že to nemůžeme brát až tak vážně. Zjednodušeně řečeno jde ve filmu o to, jak to vlastně chodí v typických amerických slasherech z pohledu vraha. Co se honí hlavou Michaelu Myersovi, když vraždí? Na co si musí dát Freddy Krueger pozor a co musí brát Jason v potaz, než se vrhne na svou oběť? Tenhle snímek nám ukazuje zdánlivě reálný pohled na fiktivní svět maskovaných vrahů.

Zhlédnuto ~ Better Watch Out

14. listopadu 2017 v 10:01 | Lucirä
You better watch out, you better not cry, better not pout I'm telling you why: Santa Claus is coming to town!

Better Watch Out

Horor / Thriller / Komedie
USA / Austrálie, 2016, 85 min
Režie: Chris Peckover

Hororová multižánrovka, nesoucí se v duchu 80. let vypráví příběh jednoho zasněženého předvánočního večera, kdy mladá Ashley přichází do domu Lernerových hlídat jejich dvanáctiletého syna, který je do ní až po uši zamilovaný, zatímco rodiče odjíždí na návštěvu ke známým.

Tahle recenze nebude tak úplně recenzí, neboť první věcí, kterou o tomhle filmu potřebujete vědět, je jednoduchá následující věta: Hlavně si o něm nic nezjišťujte a nejlépe nekoukejte ani na trailer. Trailery v posledních pár letech odhalí až příliš, a u tohoto díla by to byla obzvlášť škoda. I já poslechla a ačkoli jsem se na film hodně dlouho těšila, protože mám zkrátka pro vánoční horůrky slabost, na trailer jsem se nekoukla a horor jsem dál neřešila. Jen jsem se potichoučku těšila a vyčkávala. A dobře jsem udělala. Jediná věc, která se ke mně donesla v souvislosti s tímto filmem, byla otázka: Dokážeš si představit Sám doma v hororový verzi?

Hororové multižánrovky mám ráda. A tahle byla obzvláště zajímavým kouskem. Chvíli jste měli pocit, že je všechno postavené na hlavu, že je to jednoduše ujeté, nebo přehnanené, možná i příliš umělé? V jednu chvíli jsem si říkala, že tady něco nehraje, v následujícím momentě se mé tvrzení odůvodnilo a nejednou jsem byla i překvapená. Párkrát i zděšená. Opravdu toho nelze napsat moc, abych vás nepřipravila o jedinečný zážitek, ale pokud máte slabost pro vánoční filmy, které nespadají zrovna do kategorie těch sladkých, kouzelných a romantických, tenhle vás potěší, protože vánoční americká atmosféra je bez jediné chybičky a film potěší precizním výkonem nejen mladých herců, kterým nelze vytknout snad vůbec nic, ale i výbornou kamerou. Film je spíše pro mládež a nejedná se vyloženě o komedii, která je v žánru uvedena, ale všechno je to podáno s takovou příjemnou nadsázkou. A to i přesto, že je to vlastně docela šokující a tak trochu psycho. Celkově film působí zkrátka dobře a je to přesně ta žánrově netypická teenagerovka, u které se dá strávit fajn večer. Nic víc o tom asi napsat nemohu.

Takže až budete mít náladu na trochu drsnější Sám doma, víte, co si pustit.

Zhlédnuto ~ Stranger Things: season 2

2. listopadu 2017 v 19:41 | Lucirä


Prázdno. Prázdno prvních listopadových dnů mě přeci jen dohnalo i letos. Najednou je všechno takové zvláštní, nijaké, skoro až smutné. Každoročně to nazývám post-halloweenským depresivním syndromem, nicméně letos na tom má velkou zásluhu právě dokoukání druhé řady The Stranger Things.

Zhlédnuto ~ Ouija: Zrození zla

23. října 2017 v 14:43 | Lucirä
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Zrození zla
Horor / Thriller
USA, 2016, 99 min
Režie: Mike Flanagan

Mladá vdova a její dcery se pokouší přivydělat si švindlířským vyvoláváním duchů a pomoci tak lidem zeptat se na různé otázky, nebo se jen rozloučit. Pro větší úspěch ji napadne koupit hru Ouija, což je deska, skrze kterou se s duchy komunikuje. Po krátké době žena i s dcerami přichází na to, že deska skutečně funguje a ony tak nebudou muset nic předstírat, ale skutečně lidem pomáhat. Zpočátku jde všechno hladce, ale na jak dlouho?


Se sledováním tohohle hororu jsem se tak trochu vrátila do minulosti na sladké začátky, kdy jsem s horory začínala. Atmosferický starší dům, celkem milé postavy, temná zápletka, celkem kvalitní lekačky v neposlední řadě holčička nahánějící hrůzu. Ten horor má svým způsobem všechno, co by měl horor v tomto žánru mít, ale všechno jsme to už viděli před pár lety. A před těmi pár lety by tenhle horor patřil rozhodně k těm kvalitnějším kouskům. Já si ráda připomenu hororové filmy z mého dospívání, ale pokud na ně koukáte pravidelně, tenhle už vám bude sloužit jen jako dobrá kulisa. Víte, co se stane a kdy se máte leknout. Víte, jakým směrem se to celé bude vyvíjet.
Druhá polovina filmu - ta, ve které se teprve věci začínají dít, už byla poměrně slabší, než ta první, a některé scény to poslaly víceméně do hnoje. Samotný závěr byl až moc přitažený za vlasy, ale přiznám se, že jsem vsázela na jiné rozuzlení takže nakonec i překvapil. Myslím, že film postačí na takové to sledování s kamarády, u kterého máte zájem si i trochu pokecat a ne tak úplně vnímat příběh. Pravděpodobně totiž o nic závažného nepřijdete, když vaši pozornost budete věnovat i něčemu trochu jinému.

Zhlédnuto ~ Don't Hang Up

21. října 2017 v 17:58 | Lucirä
Don't Hang Up
Horor / Thriller
Velká Británie, 2016, 83 min
Režie: Damien Macé, Alexis Wajsbrot

Mladíci Sam a Brady si rádi utahují ze svých přátel i cizích lidí přes telefon, vše dokumentují na kameru a své pranky následně zveřejňují na internetu. Jednoho dne však narazí na cizince, který vše obrátí naruby a oni se tak poprvé ocitnou na místě oběti.Zpočátku se mi do hororu vůbec nechtělo, a to především kvůli tomu, že jde o britský kousek. Jenže jsem nechtěla být hnidopichem, který hned odsoudí film kvůli zemi původu, a tak jsem se na to přece jen vrhla, protože námět mi přišel docela zajímavý a přesně takový, jaký by mě mohl bavit. Hodnocení má navíc docela fajn. Jenže britské horory z dnešní doby nemám moc v lásce, proto to váhání.
Nakonec jsem si film pustila a nejspíš bych o nic nepřišla, kdybych to neudělala. Hned ze začátku se seznámíme s klukem, jehož humor vám začne lézt na nervy hned po jeho první větě, zatímco druhý ňouma je jak vystřižený z One Direction. Film působí tak hrozně uměle a rádoby americky, až mi to přijde směšné.
Děj se rozjíždí celkem rychle, akce je tam víceméně pořád, všechno jde pěkně svižně, což je plus, nicméně nějaké napětí jsem ani přes tuto skutečnost nepocítila. Natočené to není špatně, ale stejně to nevypadá dobře. Všechno je přemrštěné, přehnané, nepřirozené. Zkrátka a jednoduše umělé, a tak je těžké tomu uvěřit, vcítit se a pociťovat pocity jako strach nebo neklid, které k hororu neodmyslitelně patří. A kdo chce neuvěřitelný horor bez atmosféry? Měla jsem z toho pocit, jako by hlavní postavy na ten dějící se masakr pohlíželi jako na něco, co se stává úplně běžně. Všude krev, všichni kolem pravděpodobně už zařvali, ale budu se tvářit jako by se mi jenom spálilo jídlo v troubě.
Co se týče námětu, ten by nebyl vůbec špatný a dokonce měl myšlenku, ale všechno jsme to už někde viděli. Tajemné telefonáty, hra o život, msta - nic nového, nic co překvapí, navíc neuvěřitelně předvídatelné. Přitom i neoriginální myšlenka jde originálně zpracovat.
Zakončení bylo celkem fajn, bez zbytečných okecávaček. Nakonec z toho vyplynulo i nějaké to ponaučení a člověka to donutí se v pár věcech zamyslet. Ale v rámci žánru naprosto nudné. Nudné, křečovité, okoukané. Málokdy mám problém horor dokoukat, ale tady mi to přišlo trochu jako nadlidský úkol. Nakonec jsem to úspěšně zvládla, ale je to jeden z těch filmů, které hodím do pytle silných podprůměrů, které po nějaké době upadají v zapomnění...

Zhlédnuto ~ Annabelle: Zrození zla

15. října 2017 v 6:11 | Lucirä
Annabelle: Creation
Annabelle 2: Zrození zla

Horor / Mysteriózní / Thriller
USA, 2017, 109 min
Režie: David F. Sandberg
Scénář: Gary Dauberman

a půl

Annabelle 2: Zrození zla je pokračováním velmi úspěšného hororu z roku 2014 "Annabelle". Výrobce panenek se svou manželkou přijmou několik let po tragické smrti jejich dcerky do svého domu řádovou sestru a několik dívek ze zavřeného sirotčince. Zanedlouho se stanou terčem aktivit Annabelle, posedlého výtvoru výrobce panenek.

zdroj: Vertical Ent.

Zhlédnuto ~ Get Out

10. října 2017 v 5:36 | Lucirä
Get Out
Uteč

Horor / Mysteriózní / Thriller
USA, 2017, 103 min
Režie: Jordan Peele
Scénář: Jordan Peele
Co na tom, že Rose (Allison Williams) je bílá jako stěna a Chris (Daniel Kaluuya) černý jako noc? Žijeme přece v jednadvacátém století, kdy je boj proti rasové nesnášenlivosti přece už dávno dobojovaný a na smíšené páry se skrz prsty nedíváme. Minimálně Roseini rodiče Missy a Dean jsou na Chrise od prvního momentu nesmírně milí. Vadí jim snad jen to, že si přítel jejich dcery tu a tam zapálí, ale to s barvou kůže přece nesouvisí. Psycholožka Missy dokonce Chrisovi nabídne, že ho jeho zlozvyku zbaví pomocí hypnózy. Byl by to ráj na Zemi, kdyby se dva zdejší černošští zaměstnanci nechovali tak podivně. A kdyby se zvláštně neprojevoval i další muž černé pleti, který během víkendu dorazí na návštěvu. Náznaků, že všechno není v úplném pořádku, postupně přibývá, a Chris se rozhodne vzít nohy na ramena. To, co následuje, překoná jeho nejčernější noční můry a všem divákům v kinosále připraví naprosto nečekaný a nezapomenutelný zážitek.


zdroj: CinemArt
 
 

Reklama